Z Kyjeva od nášho redaktora Mirka Tódu
KYJEV. Na tvári ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka bolo napriek opatrnému úsmevu vo volebnej miestnosti v centre Kyjeva vidieť napätie.
Na východe krajiny na Donbase bolo aj v nedeľu počuť výstrely z pozícií proruských separatistov a státisíce ľudí v Luhanskej a Doneckej oblasti nemohli voliť nový parlament.
Okrem vojny je Ukrajina na pokraji ekonomického kolapsu.
Prvé od revolúcie
Prvé voľby od revolúcie, ktorá zosadila režim Viktora Janukovyča, sa napriek tomu zaobišli bez výrazných problémov.
„To ťažké ešte len príde,“ povedal SME premiér Jaceňuk, ktorý s napätím čakal, ako uspeje jeho Ľudový front a najmä koaličný partner, prezidentov Blok Petra Porošenka.
Ten podľa exit pollov voľby vyhral, získal 23 percent hlasov. Tesne druhý však bol Jaceňukov Ľudový front (21 percent). Po sčítaní kresiel sa začne vyjednávať o novej vláde, ktorú by mali zostaviť proeurópske strany, čo získali vo Vrchovnej rade väčšinu.
„Je jedno, či zostanem premiérom, alebo príde niekto iný, musíme prijať reformy, ktoré nebudú ľahké,“ vyhlásil Jaceňuk. Za posledné mesiace sa jeho vláde nepodarilo prijať zásadné reformy.
„Čakali na voľby, aby si nepohnevali voličov. Teraz si taký luxus nebude môcť nikto dovoliť,“ rozpráva SME medzinárodne uznávaný ekonóm Pavlo Šeremeta, ktorý päť dní pred rozpustením parlamentu opustil vládu z postu ministra financií.
Desaťpercentný deficit
Ukrajinský rozpočet je v desaťpercentnom deficite, chýba mu zahraničná mena, hrivna padla až o 60 percent. A ku dnu ekonomiku tlačí aj krvavá vojna na Donbase.
„Samozrejme, že to nie je Jaceňukova vina, začal viesť vládu v brutálnej existenčnej kríze, ale ak sa s tým rýchlo nezačne niečo robiť, čaká Ukrajinu brutálny pád,“ rozpráva Šeremeta, ktorý odišiel znechutený byrokraciou a najmä politickými tlakmi.
Nová vláda podľa neho bude musieť prestať dotovať importéra plynu Naftogaz, ktorý dostáva viac peňazí ako ukrajinská armáda. A tiež musí zjednodušiť podnikanie, pretože je plné regulácie a byrokracie, ktoré odrádzajú investorov a komplikujú život domácim podnikateľom.
„Nutné bude radikálne zníženie daní a zmena daňového systému, pre ktoré stále približne asi polovica ekonomiky končí v sivej zóne a hlavne dôkladný boj s korupciu,“ hovorí Šeremeta.
Jaceňuk tvrdí, že bez jednotnej pomoci Západu si Ukrajina sama nepomôže. Skôr ako ju dostane, si však podľa Šeremeta bude musieť nová ukrajinská vláda urobiť domáce úlohy. „Inak sa miliardové pomoci stratia ako v čiernej diere,“ dodáva vplyvný ukrajinský ekonóm.