Parlament bude proeurópsky a proreformný, povedal premiér Jaceňuk. Chce najmä odolávať Putinovi.Slovenský pozorovateľ na Ukrajine: Bohatí si kupujú hlasyUkrajinci zvolia proeurópsky parlament plný starých tvárí
Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU a fotoreportéra VLADIMÍRA ŠIMÍČKA
KYJEV. Pred volebnou miestnosťou, kde sa chystal voliť ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, v nedeľu stálo množstvo policajtov, v okolitom parku postávali tajní agenti. Fotografov a novinárov pozorne prehľadávali.
Prvé parlamentné voľby po revolúcii, ktorá zosadila režim Viktora Janukovyča, sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia v hlavnom meste.
Premiér Jaceňuk varoval, že priebeh volieb, ktoré sa skončia o ôsmej hodine večer, by mohli narušiť teroristické útoky. A tak volebné miestnosti po celej krajine stráži asi 60-tisíc policajtov.
Proti Putinovej hrozbe
Napriek obavám sa mierne nervózny Jaceňuk nakoniec dostavil s úsmevom a odvolil aj s dcérou a manželkou.
Či zostane aj naďalej premiérom, bude závisieť od úspechu jeho Ľudového frontu a najmä ako veľmi vyhrá blok prezidenta Petra Porošenka, v ktorom sa spojil s kyjevským starostom a slávnym boxerom Vitalijom Kličkom (strana UDAR).
Podľa prvých exitpollov získal blok prezidenta Petra Porošenka 23 percent hlasov a Ľudový front premiéra Arsenija Jaceňuka 21,3 percenta.
„Bez ohľadu na to, či zostanem premiérom alebo nie, našu krajinu čakajú veľké reformy, ktoré budú veľmi nepríjemné pre ľudí,“ povedal Jaceňuk po východe z volebnej miestnosti pre SME.
Podľa neho je však jasné, že parlament bude proeurópsky a proreformný.
Veľmi dôležité podľa neho bude, aby bola Ukrajina aj Európska únia jednotná a dokázala tak čeliť hrozbám ruského prezidenta. „Vladimir Putin nie je hrozbou len pre Ukrajinu, ale pre globálnu bezpečnosť.“
Porošenko išiel do Kramatorska
Ukrajina čelí ekonomickému kolapsu, z Ruska pre spory o ceny plynu a dlh netečie plyn a na jej východe je vojna s proruskými separatistami, ktorí okupujú veľké mestá na Donbase, kde nie je možné voliť.
Prezident Porošenko nechal svoju ženu voliť doma v Kyjeve a odletel do Kramatorska. „Muž je teraz na Donbase, aby skontroloval priebeh hlasovania,“ povedala po hlasovaní prvá ukrajinská dáma Marina Porošenková.
Nevie, či sa vráti domov
Z východu Ukrajinu pre vojnu ušlo podľa UNHCR už 800-tisíc ľudí. Jednou z nich je aj 22-ročná Saška Šemčenková, ktorá si v Kyjeve našla prácu v komunitnom centre pre utečencov, akou sa stala ona sama.
V jej rodnej Luhanskej oblasti podľa televízie Espreso nemohli vyjsť mnohí členovia volebnej komisie do volebných miestností pre výstrely z pozícií takzvanej Luhanskej ľudovej republiky.
„Neviem si predstaviť, že sa tam niekedy vrátim,“ povedala SME.
Na rozdiel od rodičov, ktorí tiež ušli z Luhanska, sa stihla zaregistrovať do volieb a chystala sa voliť za proreformnú stranu ľvovského starostu Andrija Sodového Samopomoč.
Hlasovať nemôžu Ukrajinci na anektovanom Kryme ani v 15 z 32 volebných oblastí na Donbase. V 450-člennom parlamente tak bude chýbať najmenej 27 poslancov.