MADRID. Španielska vláda požiada ústavný súd, aby zablokoval plán miestnej vlády Kanárskych ostrov usporiadať referendum o prieskume ropy.
Vicepremiérka Soraya Sáenz de Santamaría v piatok povedala, že o energetických záležitostiach rozhoduje štát a nie regionálne vlády.
Informovala o tom agentúra AP.
Španielska vláda udelila licenciu ropnej spoločnosti Repsol, aby začala v nadchádzajúcich týždňoch prieskum vo vodách asi 60 kilometrov od ostrovov.
Kanárske ostrovy, ktoré sa nachádzajú pri severozápadnom pobreží Afriky, plánujú usporiadať 23. novembra referendum.
Obyvatelia sa v ňom majú vyjadriť, či by súostrovie malo zmeniť svoju environmentálnu politiku a zameranie na cestovný ruch v prospech ťažby ropy a zemného plynu.
Ak súd vládnu námietku prijme a začne sa kauzou zaoberať, konanie referenda bude automaticky pozastavené.