Poprad 1. júla (TASR) - Zvýrazniť Spiš ako multikultúrnu oblasť známu dobrým spolunažívaním príslušníkov rôznych národností a etník, i náboženských spoločenstiev je jedným z ústredných zámerov Svetového stretnutia Spišiakov. Jeho vôbec prvý ročník sa začal dnes v Poprade a program má rozložený až do 15. júla. Na otvorení sa zúčastnilo okolo 200 hostí z celého Slovenska. Záštitu nad stretnutím prevzal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, rodák zo Spiša.
Iniciátorom novej tradície je 11 obcí a miest, členov Združenia miest a obcí Spiša. Jeho predseda primátor Spišskej Novej Vsi Karol Mitrík sa prihovoril k účastníkom slávnostného otvorenia. V popradskom konkatedrálnom chráme Sedembolestnej Panny Márie sa pri tejto príležitosti konala slávnostná bohoslužba. Pod hlavičkou Svetového stretnutia Spišiakov sa dnes popoludní navyše uskutočnil na popradskom námestí galaprogram a tomuto podujatiu venovali aj dnešný druhý deň programu XXIX. Spišských folklórnych slávností na Spišskom salaši pri Spišskom Podhradí.
V pondelok 2. júla program stretnutia tvorí poznávací okruh po Gotickej ceste Spiša, t. j. ide o jazdu severnou trasou, cez Spišskú Sobotu, Kežmarok, Strážky do Lendaku. Akciu organizuje mesto Poprad. Stretnutie uzavrú 14. a 15. júla v Spišskej Novej Vsi o. i. voľbou Miss Spiša 2001.
Spiš má svoju dávnu históriu. Ako administratívny celok sa vytvoril v 13. storočí a existoval takmer bez územných zmien do 31. decembra 1922, jeho hlavným mestom bola Levoča. O bohatosti kultúrnych tradícií a architektonických pamiatok na tomto území svedčí fakt, že do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sú zapísané Spišský hrad, Spišská Kapitula a kostolík v Žehre. Okrem toho Levoča, Kežmarok, Spišská Sobota a Spišská Kapitula sú mestským pamiatkovými rezerváciami a je tu ďalších sedem objektov vyhlásených za kultúrne pamiatky.