TEL AVIV. Islamský štát údajne nasadil proti irackým policajným jednotkám chemické zbrane. Napísal to americký denník Washington Post, ktorý sa odvoláva na zdroje z irackého ministerstva obrany. Tvrdia, že jedenásť policajtov minulý mesiac ošetrili po tom, čo prejavovali symptómy otravy chlórom.
Povedali aj to, že sa odohrali ešte dva ďalšie útoky, ale detaily o nich sú dosť nejasné. Zdokumentovaný je len prípad s policajtmi. Odohral sa 15. septembra.
Obavy, že by sa islamisti mohli zmocniť chemických zbraní sa objavili po tom, čo obsadili bývalú irackú továreň na chemické zbrane. Zbrojní inšpektori OSN ju však zapečatili pred dvadsiatimi rokmi a to, čo v nej zostalo je podľa odborníkov aj tak ťažko použiteľné.
Chlór je dostupný
Iracké zdroje však vysvetľujú, že k chlóru sa militanti mohli ľahko dostať v čističkách odpadových vôd a ďalších vodohospodárskych objektoch na územiach, ktoré sa im podarilo obsadiť. Forma, akou chlór použili, bola údajne pomerne primitívna a nie príliš efektívna. Stačila však na vyvolanie paniky.
Útoky chlórom nie sú v oblasti novinkou. Viaceré medzinárodné organizácie aj medicínske zdroje opakovane potvrdili prípady chemických útokov chlórom v severnej Sýrii. Vinia z nich sýrsku vládu.
Ak by sa skutočne dokázalo, že IS nasadil chlór, bolo by po prvý raz v histórii organizácie a prvýkrát po mnohých rokoch na území Iraku.
Policajti, ktorí boli údajne zasiahnutí chlórom opisovali, že im nekontrolovateľne tiekli slzy, zvracali, mali ťažkosti s dýchaním či závrate a cítili zápach, aký majú čistiace prostriedky.
Žltý dym
V nemocnici, kde ich ošetrili, potvrdili, že išlo o príznaky zásahu chlórom.
"Oni boli v panike, my sme panikárili, "povedal Kasim Hatim, riaditeľ nemocnice v Balade, kam priviezli zranených policajtov, ktorí strážili dedinu Duluiyah neďaleko rieky Tigris.
"Boli to čudné výbuchy. Na oblohe sme videli žltý dym,"povedal poručík Khairalla al-Jabbouri. Vietor ho niesol smerom k ich línii. Muži hovoria, že visel tesne nad zemou, čo sedí s vlastnosťami plynného chlóru, ktorý je ťažší ako vzduch.
"Dusil som sa, zvracal som a nemohol som dýchať," dodal Jabbouri.
Ďalší policajt, ktorý trpí astmou, omdlel počas niekoľkých minút.
Chlór sa ako chemická zbraň masovo využíval hlavne počas prvej svetovej vojny, v súčasnosti sa považuje za ľahko dostupnú, ale v boji menej efektívnu zbraň.