Asi sedemmetrové zviera sa z 90 percent zachovalo so zvyškami kože, svalov a vnútorností. Je to naozaj vzácnosť, pretože na svete existujú iba tri porovnateľné nálezy. Dôvod je jednoduchý - tkanivo sa spravidla rozloží skôr, ako sa začne proces skamenenia.
Teraz predstavený exemplár druhu Brachylophosaurus canadensis dostal prezývku Leonardo. Zvyšky tohto bylinožravca z obdobia kriedy objavili vedci z Judith River Dinosaur Institute spolu s amatérskymi paleontológmi už v lete 2000 počas exkurzie na severe Montany. Keď sa ukázalo, že v zemi sa skrýva celý dinosaurus, s vykopávkami sa prestalo v ďalšom roku sa zorganizoval náročný prevoz do Phillips County Museum.
Práca na odstraňovaní nánosov trvala ďalší rok. Riaditeľ múzea Nate Murphy mohol nález s hrdosťou prezentovať až v októbri tohto roku na zasadaní Society of Vertebrate Paleontology v Normane, štát Oklahoma.
Leonardo žil asi pred 77 miliónmi rokov, v čase smrti mal tri alebo štyri roky a vážil 1,5 až dve tony. Zviera pravdepodobne zomrelo na okraji vodnej plochy a bolo okamžite pokryté blatom. Inak nie je možné vysvetliť, ako sa okrem kostí zachovali aj chrbtové a krčné svaly a žalúdok. V ňom sa dokonca zachoval obsah posledného "obeda". Dinosaurus zožral paprade, kríky a rastlinu podobnú dnešným magnóliám.
Hadrosaury sú označované aj ako dinosaury s kačacím zobákom alebo kačacie dinosaury. Pochádzajú pravdepodobne zo strednej Ázie, ale neskôr sa rozšírili po celej severnej pologuli. Meno dostali podľa toho, že prednú časť čeľuste mali premenenú na rozšírený, plochý a bezzubý zobák.
Patria medzi najdokonalejšie bylinožravé dinosaury, pretože mali v ústnej dutine jednoliate rady zubov. Hadrosaury vynikali nad ostatnými bylinožravými dinosaurami aj väčším mozgom. Väčšina hadrosaurov sa asi pohybovala po štyroch, ale v prípade nebezpečenstva sa mohla postaviť na dlhšie zadné nohy a rýchlym tempom sa dať na útek.
Internet: http://www.montanadinosaurdigs.com (Leonardo na stránke Judith River Dinosaur Institute)