Haag 1. júla (TASR) - Prevezením juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča za mreže haagskeho tribunálu sa prokurátorom OSN pre vojnové zločiny splnil sen. Ich nočnou morou je teraz možnosť, že Miloševič sa pripravovaného procesu nedožije.
Miloševič je od príchodu do Haagu, kam ho priviezli v noci na piatok, v izolácii a pod nepretržitým dozorom, ktorý ma zabezpečiť, že neochorie a že si - rovnako ako obaja jeho rodičia - nevezme život.
Jeho smrť vo väzbe - bez ohľadu na príčinu - by Miloševičovi medzi srbskými nacionalistami príliš ľahko získala povesť mučeníka a neprispela by k stabilizácii Balkánu.
Jeden z podozrivých Srbov sa už v Haagu obesil a druhý zomrel vo svojej cele na infarkt, na čo nacionalisti reagovali rozhorčenými obvineniami na adresu OSN.
V roku 1998 Miloševičova vláda obvinila tribunál zo zodpovednosti za smrť Slavka Dokmanoviča, bývalého srbského starostu mesta Vukovar, ktorý sa - napriek polhodinovému intervalu kontrol - obesil na viazanke. Belehrad tiež obvinil OSN zo zanedbania povinností v súvislosti so smrťou bosnianskeho Srba Milana Kovačeviča, ktorý srdcovému záchvatu podľahol o mesiac neskôr.
Počas Norimberského procesu s nemeckými nacistickými lídrami šibenici unikli viacerí pohlavári, vrátane veliteľa Luftwaffe Hermana Göringa, ktorý užil kyanid prepašovaný do cely. Iný odsúdený, Hitlerov pobočník Rudolf Hess sa stal ikonou pre neonacistov po tom, čo sa vo veku 93 rokov obesil v západoberlínskom väzení Spandau, kde si odpykával trest doživotného väzenia. Hessovi stúpenci odmietajú prijať, že išlo o samovraždu a trvajú na tom, že ho zabili britské stráže.
V prípade odsúdenia môže 59-ročný Miloševič rátať s doživotným väzením, najvyšším trestom, aký môže Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vyniesť.
Miloševič, zvrhnutý minulý október po nekrvavom povstaní za uznanie víťazstva opozície v septembrových parlamentných a prezidentských voľbách, sa oháňal zbraňou a hrozil samovraždou, keď ho 1. apríla v jeho belehradskej rezidencii zatýkali kvôli podozreniam z korupcie a zneužívania moci.
Médiá informovali o záchvatoch depresie, ktorými Miloševič trpí popri zvýšenom krvnom tlaku.
Napriek tomu, že vedci nedospeli k záveru, či sú sklony k samovražde ovplyvnené dedične, Miloševič má v tomto smere bohatú rodinnú históriu. Jeho otec Svetozar, bývalý pravoslávny kňaz, sa zastrelil v roku 1962. Keď sa Miloševičova matka Stanislava, horlivá komunistická aktivistka, obesila na lustri v obývačke, bol to práve budúci prezident, ktorý objavil jej telo.
Okrem rodičov samovraždu spáchal aj jeho strýko, generál armády.
Podľa lekárskych výskumov riziko samovraždy vo väzení je oveľa vyššie ako na slobode - hlavne medzi odsúdenými na dlhé tresty. Osobitne vysoké je riziko krátko po uväznení. "Časové obdobie okamžite po prijatí je jedno z najviac rizikových," uvádza sa v správe kanadskej väzenskej správy.
Podrobnosti o podmienkach zadržiavania Miloševiča vo väzenskom komplexe Scheveningen nezverejnili. Napríklad nie je známe, či je 24 hodín denne sledovaný kamerou. Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte požiadala, aby namiesto zaužívaných desať dní Miloševiča od zvyšných 38 podozrivých izolovali 30 dní.
Lekári, ktorí exprezidenta prehliadli po jeho prevezení do Haagu, v piatok oznámili, že Miloševičov zdravotný stav je dobrý, čo však predstaviteľov väzenia zrejme neupokojí.
Možno ide o bezvýznamnú skutočnosť, ale Miloševič mal cestou do Haagu oblečený oblek, nie však kravatu.