FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Sídlo Apisu, vľavo. Sekretárka nevie, kedy jej šéfovia prídu, a nemá ani čísla ich mobilov. Vraj ich nemajú a telefonujú zrejme z telefónnych automatov. Devín banka, v strede. Minulý rok sa v Turčianskych Tepliciach zatierali budovy s jej reklamou, vpravo. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Ku kúpeľnému domu dali vtedajší mocipáni zrekonštruovať aj bývalú zimnú záhradu. Nachádza sa v zimnom parku kúpeľného areálu a tiež je na nej nápis o exekúcii. Nik ju teda napriek tomu, že je v kúpeľnom mestečku, využívať nemôže. Položme si otázku – a predtým okrem Slovenských elektrární a Devín banky mohol?
Mošovský kaštieľ je 250-ročnou historickou pamiatkou. Nachádza sa v atraktívnom prostredí asi šestnásťhektárového parku a po rekonštrukcii sa z neho stal hotel Via Magna s prevádzkou od 17. augusta 1999. Dnes je na ňom síce nápis Z technický príčin zatvorené, ale po celom objekte sú viditeľné exekútorské pečiatky.
Luxusný Mošovský kaštieľ je zatvorený, na dverách sa objavili exekútorské pečiatky. Slúžil ľavičiarom, skrachoval hneď po páde Devín bankyDvestopäťdesiatročný kaštieľ v Mošovciach je opäť zatvorený. Môže za to krach Devín banky. Historická pamiatka Slovenska bola zrekonštruovaná za úver banky, ktorá bola prepojená s SDĽ. V priebehu dvoch rokov tam boli hosťami zväčša ľavičiari a ich priatelia, dnes sú dvere kaštieľa zatvorené a zohyzdené pečiatkou – V exekúcii!
Luxus v strede dediny
V najlepších časoch deklarovanej ľavice sa práve do Turčianskych Teplíc koncentrovala časť straníckych finančných záujmov. Svoje sídlo tam mala firma Apis s dcérskymi spoločnosťami a, samozrejme, Devín banka. Rodinné domy si tam kúpili alebo dali postaviť vtedajší predseda SDĽ Jozef Migaš, člen predstavenstva Apisu a Devín banky Pavol Rusnák, exriaditeľ Slovenských elektrární, predstavenstva Apisu aj Dozornej rady Devín banky Štefan Košovan, v blízkosti má rodinný dom aj exriaditeľ Devín banky Ľubomír Kanis. Vyvrcholením rozpínavosti Migašovho finančného krídla však bola kúpa Mošovského kaštieľa, ktorý sa po rekonštrukcii zmenil na luxusný hotel v strede dediny.
Prvé informácie o kúpe kaštieľa hovorili o neznámej topoľčianskej spoločnosti Via Magna, ktorej konateľom bol Dionýz Nagy. Kaštieľ pôvodne patril majiteľovi Štúdia Koliba Vladimírovi Ondrušovi, ktorý ho predal v roku 1998 údajne za 24 miliónov korún. Dionýz Nagy si o niečo neskôr sumu, za ktorú kaštieľ kúpil, vôbec nepamätal. Na otázku, či môže potvrdiť, že spoločnosť Via Magna dala do rekonštrukcie ďalších päťdesiat miliónov a že úver poskytla Devín banka, v marci 2000 denníku SME povedal: „Do týchto vecí nikoho nie je absolútne nič, dokonca ani redakciu SME.“ V ústredí Devín banky v Turčianskych Tepliciach pracoval vtedy syn Dionýza Nagya Martin Nagy.
Vedenie bez schôdzok i mobilov
Zaujímavé je, že Dionýz Nagy už v orgánoch spoločnosti nefiguruje. Hoci pred dvoma rokmi tvrdil, že Devín banka ani jej dcérska spoločnosť Apis nemajú s kúpou, rekonštrukciou a prevádzkovaním kaštieľa nič spoločné, dnes je v orgánoch spoločnosti podľa obchodného registra práve Apis. Do problémov sa kaštieľ dostal práve po páde Devín banky, ktorá naň mala záložné právo. Riaditeľom banky bol Migašov kamarát Ľubomír Kanis, ktorý je dnes konateľom Apisu. Bývalý údajný konateľ Dionýz Nagy odkázal prednedávnom obecný úrad v Mošovciach so svojou štyridsaťtisícovou pohľadávkou voči Via Magne na Dášu Lisú, ktorá zhodou okolností tiež pracuje v Apise a je členkou jeho predstavenstva.
Skontaktovať sa s vedením Apisu alebo s inžinierkou Lisou je nemožné. Pri našej návšteve v sídle spoločnosti sme sa od sekretárky riaditeľa nič nedozvedeli. „Nikto z vedenia tu do konca týždňa nebude, a či tu budú v pondelok, tiež neviem,“ konštatovala a vlastne vôbec nevedela, kedy sa vo firme objavia. Na otázku, či by sa s nimi nemohla kontaktovať cez mobil, povedala, že mobilné telefóny nemajú. Mobil údajne nemá ani pani Lisá a spolu komunikujú, len ak ona zavolá. Sekretárka nevedela ani to, či má Apis nejaké propagačné materiály. Na kontrolnú otázku, či sú ešte firma, však odpovedala s istotou: „Áno.“
Keď „podniká“ ľavica
Aj spoločnosť Via Magna s konateľom Dionýzom Nagyom zrazu ako keby zmizla. Slovenské telekomunikácie totiž telefónne číslo uvedenej spoločnosti sídliacej na Ulici A. Grznára 38, ale ani v celých Topoľčanoch neevidujú. Momentálne je Mošovský kaštieľ v strede dediny opustený. Na dverách je veľký nápis – Z technických príčin zatvorené, ale o skutočných príčinách viac napovedajú zvyšky exekútorských pások, ktorými boli všetky dvere zapečatené. Dátum exekúcie – 7. august.
„Nič tam už nie je,“ hovoria Mošovčania. „Všetko odtiaľ už odviezli. Chodia tam iba vetrať.“ Skutočne! Zašlú slávu luxusného sídla už pripomínajú iba zničené fontánky a zvyšky záhradnej úpravy zadného traktu. Po lucernách už zostali iba trčiace drôty a diery v dlažbe. Okná kaštieľa aj kúpeľného areálu sú zatiahnuté žalúziami, ale cez škáry vidno na chodbách neporiadok, zrolované koberce, obrazy pohádzané po zemi a diery v podlahe.