HONGKONG. Vodcovia hongkonských študentov a predstavitelia vlády v utorok rokovali o ukončení prodemokratických protestov, ktoré trvajú už štvrtý týždeň.
Pekingom podporovaný líder mesta Liang Čen-jing odmieta urobiť kompromis v otázke nominácie kandidátov do volieb v roku 2017. Málo ochoty na kompromisy prejavili obe strany, ale očakávajú sa ďalšie rozhovory, napísala agentúra AP.
Študenti požadovali slobodné voľby hongkonského kandidáta v prvých priamych voľbách v roku 2017. Liang to odmietol, čo vyústilo do masívnych protestov. Kandidáta by tak mala nominovať čínska vláda.
Liang však pripustil možnú diskusiu o vytvorení kľúčového 1200-členného výboru, ktorý bude vyberať kandidátov na úrad. Týkať by sa toho mohli ďalšie rozhovory medzi lídrami protestov a ním.
"Je priestor na to, aby vznikol demokratickejší nominačný výbor, reprezentujúci širokú verejnosť. Je to jedna z vecí, o ktorej chceme diskutovať nielen so študentmi, ale s celou spoločnosťou," uviedol Liang.
"Nechceme pomazanie," povedal líder študentov Alex Čou.
Rokovali v tričkách
Čou a štyria ďalší študentskí lídri, oblečení v čiernych tričkách s nápisom "Slobodu teraz!", rokovali s piatimi vysokopostavenými vládnymi predstaviteľmi v tmavých oblekoch, sediacich oproti za stolom v tvare U.
Čou sa zameral aj na Liangove pondelkové výroky, že Hongkong by nemal mať širšiu demokraciu, pretože chudobní ľudia by mali priveľké slovo pri určovaní politiky ázijskej finančnej metropoly.
Tieto výroky len zdôraznili fakt, že protestujúcich ženie aj nespokojnosť s čoraz väčšou spoločenskou nerovnosťou v bývalej britskej kolónii.
Vládni predstavitelia sa počas rozhovorov držali oficiálneho stanoviska, že tzv. miniústavu Hongkongu nemožno novelizovať tak, aby sa prispôsobila požiadavkám protestujúcich. Vyhlásili zároveň, že mnoho ďalších ľudí nesúhlasí s názormi aktivistov.
Ľudia v uliciach tlieskali
Ľudia zhromaždení na troch hlavných protestných lokalitách sledovali rozhovory na veľkoplošných obrazovkách a často nadšene tlieskali vyjadreniam študentských lídrov.
Mnohí z nich však cítili iba slabú nádej, že rozhovory ukončia patovú situáciu, hoci zároveň boli presvedčení, že vysielanie rokovaní v televízii pomôže spropagovať ich postoj širšej verejnosti.
Keď na konci rozhovorov obrazovky stemneli, diváci začali hučať a pískať.
"Vláda neurobila nič. Ale je to len začiatok, bolo to prvýkrát. Každý musí hľadať spôsob, ako ukončiť túto situáciu," dodal 40-ročný technický konzultant Alex Čchen.