Štrasburg 1. decembra (TASR) - O tom, že smiech lieči a je korením života nikto nepochybuje, napriek tomu sa ľudia smejú čoraz menej. V 50. rokoch presmiali denne 18 minút, ale v súčasnosti tejto blahodarnej činnosti za deň obetujú len šesť minút. Krokom k náprave môže byť nasledovanie príkladu francúzskeho Alsaska, kde nedávno bilancovali prvý rok pôsobenia klubu smiechu.
Jeho prezident Daniel Kiefer absolvoval školenie u indického lekára, ktorý ho naučil techniku, ako za 45 minút prejsť od smiechu nasilu k jeho prirodzenej forme.
Do klubu chodia rôzne skupiny obyvateľstva - prirodzení smejkovia i optimisti, pre ktorých je členstvo v spolku oslavou smiechu. Sú však aj takí, čo sa 10-15 rokov nezasmiali kvôli vážnej udalosti v ich živote. Pre nich sú stretnutia v klube psychoterapiou.
Kluby smiechu sú v Paríži a ďalších mestách Francúzska, ako aj vo Veľkej Británii, Austrálii a Nemecku. Všade konštatujú blahodárny vplyv smiechu, lebo pôsobí ako účinný liek proti stresu, depresiám, posilňuje imunitný systém i brušné svalstvo, zvyšuje sebadôveru a zlepšuje medziľudské vzťahy.