Tbilisi 1. decembra (TASR) Je utrpenie krízami zmietaného Gruzínska nekonečné, koľko toho tento malý hrdý kaukazský národ vydrží a môže vôbec za tejto situácie existovať umenie? Takéto otázky si kladie najznámejšia a najslávnejšia gruzínska módna návrhárka Maka Assathiany. A pravdepodobne aj najbohatšia. Vo svojich 29 rokoch vlastní na okraji Tbilisi obrovskú predajňu, ateliér, krajčírsku dielňu a kaviareň. Modely vystavuje pravidelne na osi Tbilisi-Moskva-Londýn-Paríž. Druhý domov má vo francúzskej metropole a v cudzine trávi viacej času než vo vlasti.
"Krásu nemožno zničiť, krv krásy v nás je nezničiteľná. Bežný život v Gruzínsku je veľmi úbohý, ale raz sa to zmení. Verím tomu," povedala pôvabná gruzínska návrhárka v exkluzívnom rozhovore pre TASR.
Mnoho módnych návrhárov sa novinárom vyhýba. Maka nie je výnimkou. Zastáva totiž názor, že umenie hovorí samo za seba a spravidla nepotrebuje ďalšie vysvetlenie. Sú ale výnimky. Napríklad, keď umenie demonštruje odpor voči násiliu.
Desiateho marca 2002 Maka Assathiany predviedla svoje modely inšpirované vojnou a vojnovými konfliktami v priesmyku Pankisi. Do pravdepodobne najznámejšieho priesmyku v celom Gruzínsku, kde sa svojho času ukryli údajne až stovky čečenských povstalcov a rôzne kriminálne živly, sa návrhárka v maskáčoch nechala priviezť na tanku. Z dvadsiatich dievčat, ktoré mali modely predvádzať, prišlo len sedem. Buď ich nepustil manžel alebo rodičia. Húf modeliek strážili počas prehliadky desiatky po zuby ozbrojených vojakov gruzínskej armády. Vojenská bola aj hudba v podaní armádnej kapely. Divákmi boli miestni starousadlíci a fotoreportéri. Fotografie z módnej prehliadky vtedy obleteli svet.
"Bol to pre mňa veľký objav, že máme armádu, chlapcov, ktorí nás môžu ochrániť. Dnes tam už je pokoj, ale vtedy tam bola vojna. Bolo to veľmi horúce miesto Gruzínska," vysvetlila Maka Assathiany. Gruzínsko trápi nielen Pankisi, ale aj ďalšie regióny krajiny, ktoré centrálna vláda v Tbilisi nekontroluje. Nočnou morou je Abcházsko, konflikt s ktorým zaplatili rodiace sa gruzínske ozbrojené sily pred desiatimi rokmi trpkou porážkou. Gruzínski utečenci z Abcházska sú na očiach denne.
Modely s logom Assathiany nie sú lacnou záležitosťou. Vraj najlacnejším kúskom z ateliéru je spona do vlasov za 20 lari, čo je asi deväť dolárov. Najdrahšie šaty a kostýmy stoja 5000 dolárov.
Napriek chudobe sa gruzínske ženy vedia obliekať vkusne, tento postreh tlmočí v Tbilisi viacero cudzincov. Potvrdzuje to aj tbiliská módna návrhárka Maka. "Gruzínky poznávam v cudzine na ulici podľa vkusného oblečenia. Gruzínky majú výnimočný vkus. Nikde nemám také obavy predvádzať modely ako v Gruzínsku. Tento ľud, môj národ, má veľmi dobrý vkus," vysvetlila pre TASR.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel