Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania
DAMASK, TEL AVIV. Kurdi bojujúci proti Islamskému štátu pri Kobani dostali pomoc od Spojených štátov a nepriamo aj od Turecka, ktoré sa tomu doteraz bránilo.
Americká armáda informovala, že Kurdom z lietadiel zhodila zbrane, muníciu aj medicínsku pomoc.
Kobani v ohrození Hoci Kurdi za pomoci amerického letectva nateraz zabránili pádu strategického mesta na tureckých hraniciach, stále je tu riziko, že Islamský štát napokon zvíťazí.
Kurdi o asistenciu prosili dlhé týždne. Nie sú tak dobre vyzbrojení ako islamisti a blokáda mesta ich pripravila o zásoby.
V pondelok turecká vláda nečakane oznámila, že povolí irackým Kurdom, aby prechádzali cez jeho hranice a bojovali v Sýrii na obranu Kobani.
Ankara to doposiaľ tvrdo odmietala a vyhlasovala, že medzi Islamským štátom a Kurdskou stranou pracujúcich (PKK), ktorá má v Kobani veľa sympatizantov, vlastne neexistujú rozdiely.
Prezident Recep Tayyip Erdogan tiež cez víkend povedal, že nedovolí Američanom, aby vyzbrojovali Kurdov v Sýrii.
Turecko za jeho postoj kritizovali nielen domáci Kurdi, ale aj viaceré západné médiá, ktoré upozorňovali na to, že Turecko sa nespráva ako spojenec USA a členská krajina NATO.
Kurdské zoskupenia zase Turecku vyčítali, že nepomáha Kobani len pre to, že jeho obyvateľmi sú Kurdi.
Blíži sa aj k Bagdadu Kobani je jedným z miest, ktoré sa snažia islamisti ovládnuť pri svojej snahe vytvoriť na území Sýrie a Iraku kalifát.
V Iraku sa zase približuje k Bagdadu.
Turecko považuje Islamský štát za hrozbu, ale na rozdiel od Američanov si myslí, že bojovať by sa malo aj proti režimu Bašara Asada.