Za posledné dva dni sa podarilo zlikvidovať asi 70 džihádistov. Turecký premiér nechce, aby Američania dávali Kurdom zbrane.
KOBANI. Militanti z Islamského štátu aj v noci na nedeľu podnikali sústredené útoky na prevažne kurdské mesto Kobani na severe Sýrie. Granáty z mínometnej paľby pritom niekoľkokrát dopadli aj na územie Turecka.
Okrem 44 mínometných útokov využívali aj v autách nastražené výbušniny, ktorých aktivovaním sa snažili uľahčiť si prieniky do mesta. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
Novinár Abdal Rahmán Guk, ktorý sa nachádza v obliehanom meste, informoval, že nočné boje boli najintenzívnejšie za posledné dni, "možno aj za celý týždeň". Islamisti podľa neho útočili z troch strán.
Boje neustali ani ráno. V uliciach videl novinár mnoho zničených budov, zhorených áut a nevybuchnutých mínometných granátov.
Pretrvávajúce boje v meste potvrdila aj nemenovaná príslušníčka ženskej jednotky Oddielov ľudovej sebaobrany.
Boje o mesto si podľa SOHR za posledných 48 hodín vyžiadali životy najmenej sedemdesiatich džihádistov, ktorých telá údajne previezli do nemocnice v blízkosti Kobani.
SOHR súčasne informovalo, že sýrski arabskí ozbrojenci z Revolučných brigád z provincie Rakka, ktorí v Kobani bojujú po boku kurdských polovojenských oddielov, popravili dvoch zajatcov z radov príslušníkov Islamského štátu. "Jedným z nich bolo asi 15-ročné dieťa. Strelili im do hlavy," uviedlo SOHR.
Rovnaké metódy využíva aj Islamský štát.
Okrem sýrskych povstalcov proti islamistom bojuje aj náletmi medzinárodná koalícia vedená USA. Tých v nedeľu kritizoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý odmieta, aby Američania dávali Kurdom zbrane.
USA zatiaľ pomáhajú len zo vzduchu, dodávky zbraní však nevylúčili.
Tisíce ľudí v obave o svoje životy opustili svoje domovy pred postupujúcimi jednotkami IS. Susedné Turecko tak prichýlilo 1,5 milióna sýrskych utečencov, z nich takmer 200-tisíc ušlo z kurdského mesta Kobani.