Staré Hory 1. júla (TASR) - Máj označovaný ľuďmi ako mesiac lásky "nedodržiava" srnčia zver. Tá sa totiž venuje svojim ľúbostným hrám v júli a auguste. Výnimočné v tomto období preto nie je ani bezprostredné stretnutie návštevníkov prírody so zamilovaným, veľmi plachým srncom, či srnou.
Srnce vyhľadávajú partnerky, ktoré vábia k sebe zvláštnym pískaním, pripomínajúcim zvuk pískania na liste trávy. Srna sa však srncovi hneď neoddá, ale pred svojim potenciálnym nápadníkom uteká. "Takáto zdanlivá naháňačka však tvorí súčasť ľúbostného rituálu, ktorý sa napokon skončí spárením", uviedol pre TASR pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga.
Srny, ktoré v čase pravej srnčej lásky počas letných mesiacov nezostanú oplodnené, sa môžu nanovo zasnúbiť a spáriť ešte v novembri, prípadne decembri, počas takzvanej jalovej ruje. Príroda ich totiž obdarila latentnou graviditou, pričom v tomto období sa začne aj u sŕn oplodnených v letných mesiacoch vyvíjať embryo. Srna je gravidná okolo 280 dní. Jeden srnec oplodní viac sŕn, avšak vždy sa zdržiava len pri jednej a to tej, ktorá je rujná.
V máji alebo júni rodia srny jedno až dve, zriedkavo až tri srnčiatka, ktoré pridájajú okolo troch mesiacov. Spolu s matkou zostávajú až do jari nasledujúceho roku, kedy sa osamostatňujú. Rozmnožovania sa môžu zúčastniť už v druhom roku života.
*jm som