Jakarta 1. decembra (TASR) - Indonézia dnes varovala Austráliu, aby neignorovala medzinárodné právo. Reagovala tak na vyhlásenia austrálskeho premiéra Johna Howarda, ktorý je podľa vlastných slov pripravený preventívne zasiahnuť proti teroristom využívajúcim susedné krajiny ako základne pri útokoch na austrálske ciele.
Hovorca indonézskeho ministerstva zahraničných vecí vyhlásil, že Austrália nemá žiadne právo podnikať vojenské operácie na území iných krajín.
Howard dnes v austrálskej televízii vyzval na zmenu Charty OSN tak, aby mali jednotlivé krajiny možnosť preventívne zaútočiť proti teroristom v iných štátoch.
Indonézsky hovorca konštatoval, že jeho krajina chápe pocity Austrálie po "strašných skúsenostiach" z nedávnych teroristických útokov, avšak, ako zdôraznil, "v boji proti terorizmu nemôže žiadna krajina konať mimo zákona a platných noriem".
Indonézska zákonodarca Alvin Lie v tejto súvislosti vyhlásil, že Howardovo vyjadrenie "je veľmi nebezpečné a provokatívne". "Howard by sa mal naučiť kontrolovať sa. Tak ako Austrália, aj Indonézia je obeťou (terorizmu)," povedal.
Vyjadrenia predsedu austrálskej vlády, ktoré jeho kancelária označila za hypotetické, odznievajú v dobe, keď Austrália nervózne sleduje počínanie krajín juhovýchodnej Ázie v boji proti islamským militantom po bombovom útoku na indonézskom ostrove Bali. Útok, ku ktorému došlo 12. októbra, si vyžiadal takmer 200 obetí na životoch, z ktorých takmer polovicu tvorili práve austrálski turisti.
Zo zodpovednosti za útok na Bali je podozrievaná teroristická skupina Džamáďa Islámíja, spájaná s organizáciou al-Káida.
"Každá krajina musí zakročiť proti teroristom. Aj Indonézia stratila mnoho svojich občanov pri útoku na Bali, ale napriek tomu sa nevydávame na cestu preventívnych útokov," uviedol hovorca indonézskeho ministerstva zahraničných vecí.
Indonézsky minister obrany Matori Abdul Džalil minulý týždeň konštatoval, že al-Káida sa snaží sformovať v juhovýchodnej Ázii "rozsiahlu" teroristickú sieť. Džalil v tejto súvislosti vyjadril obavy z možných ďalších útokov v tejto oblasti.
Austrália, ktorá je dlhoročným dobrým spojencom USA, má jednu z najsilnejších armád v oblasti. Jej súčasťou sú okrem iného moderné letectvo a skúsené špeciálne jednotky.