BAGDAD. Úrady v irackom meste Ramádí vyhlásili až do odvolania zákaz vychádzania. Na mesto totiž opakovane útočia jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát.
Podľa nich úrady vychádzali z informácií tajných služieb, ktoré odhalili, že "teroristické skupiny majú v pláne zaútočiť v Ramádí na bezpečnostné zložky a civilistov".
Mesto Ramádí leží asi sto kilometrov západne od Bagdadu a je kľúčovým mestom v prevažne sunnitskej provincii Anbár, kde sú islamistickí ozbrojenci v posledných mesiacoch mimoriadne aktívni.
Islamisti sa od júna zmocnili rozsiahleho územia na západe a severe Iraku, pričom na obsadených územiach terorizovali miestne obyvateľstvo, najmä príslušníkov menšín - jezídov a kresťanov, a vyhnali ich z ich domovov.
Islamskému štátu v piatok vyjadrila podporu aj organizácia Al-Káida na Arabskom polostrove. Vyzvali aj na útoky proti USA.
Islamisti sa na severe Iraku dostali do blízkosti mesta Arbíl, ktoré je metropolou autonómneho Kurdistanu. Medzinárodná koalícia sa snaží zastaviť postup islamistov náletmi na ich ciele.
Militanti na boj nevyužívajú už len pozemné jednotky. Podľa informácií agentúry Reuters cvičia bývalí irackí piloti militantov v Sýrii, aby vedeli lietať so stíhačkami, ktorých sa zmocnili. Výcvik pilotov bolo vidno nad letiskom pri sýrskom meste Aleppo.
Americká armáda však tvrdí, že nemá o leteckých cvičeniach žiadne informácie.