Singapur 1. júla (TASR) Singapurskí vedci objavili a úspešne naklonovali proteín, ktorý nesmierne rýchlo a účinne zabíja baktérie v organizme.
Proteín sa nachádza v krvi istého druhu krabov. Pri styku s vonkajšou membránou baktérie utvára neobyčajne silnú väzbu, ktorá ju zabije. Celý proces prebieha v rozpätí iba pár minút.
Na výskume pracoval tím odborníkov zo Singapurskej univerzity. Vedúci projektu, profesor Ho Bow tvrdí, že objav môže znamenať revolúciu vo výrobe antibiotík. Univerzita požiadala v súvislosti s objavom o štyri patenty.
Klonovaním proteínu vedci vyriešili problém získavania látky z krvi krabov, ktoré sú v súčasnosti na pokraji vyhynutia. Podľa laboratórnych testov je proteín vysoko účinný pri eliminovaní baktérii v žalúdočných vredoch a sekundárnych popáleninách. Mikroskopické množstvo "krabieho" protilieku dokázalo zničiť 100 miliárd baktérií za 15 minút. Pre porovnanie, milión baktérií spôsobí v organizme horúčku a vyžaduje liečenie antibiotikami v dĺžke dvoch týždňov.
Baktérie si pri takomto rýchlom útoku nedokážu vybudovať účinnú obranu ani imunitu. Nádejný liek v súčasnosti vedci testujú na zvieratách. Pri úspešnom pokračovaní výskumov by sa liek na báze krabieho proteínu mohol dostať do distribúcie o pár rokov.
1 mil ed