ISTANBUL, TEL AVIV. Americké a spojenecké lietadlá zintenzívnili bombardovanie pozícií Islamského štátu pri sýrskom meste Kobani.
Vyše dvadsať útokov za dva dni podľa amerických zdrojov pozastavilo postup sunnitských islamistov. Nikto však netvrdí, že to bude stačiť na odvrátenie pádu mesta.
Americký prezident Barack Obama vystríha pred dlhou kampaňou, ktorá bude mať svoje vrcholy aj pády a ktorá preverí súdržnosť pragmatickej koalície s významnými blízkovýchodnými štátmi.
Od pondelka je zrejmé, že Turecko, Američanmi považované za jej potenciálneho člena, sa sústreďuje výhradne na svoje ciele.
Ostreľovanie PKK
Namiesto toho, aby pomohlo Kurdom v Kobani neďaleko svojich hraníc, bombardovalo ciele Kurdskej strany pracujúcich (PKK) na svojom území.
Ich sympatizanti v Sýrii pritom bojujú proti islamistom z Islamského štátu.
To podľa západných médií dokumentuje, že Turecko využíva situáciu vo svojom pohraničí na to, aby nechalo svojich dvoch nepriateľov (IS a PKK) vyčerpať sa vo vzájomnom boji.
„Myslím, že Turci sú šťastní, že ich vidia jeden druhého sa zabíjať,“ povedal New York Times britský expert na Turecko Aaron Stein.
Ako nečlen NATO
Francúzsky filozof Bernard-Henri Levy napísal, že Turecko sa v prípade Kobani nespráva ako člen NATO, čo nie je po prvýkrát.
Faktom je, že Američania sa v boji proti islamistom na Turecko v tejto chvíli nemôžu spoliehať.
Medzitým sa v amerických médiách objavila informácia, že islamisti sa dostali k chemickým zbraniam, ktoré v Iraku zostali po režime Saddáma Husajna, a je možné, že ich použili proti Kurdom v Kobani ešte minulý rok, keď sa pokúšali mesto dobyť po prvýkrát.
Informovala o tom spravodajská televízia Fox, ktorá cituje expertov z periodika Middle East Review of International Affairs. Podľa nich zábery na telá Kurdov ukazujú symptómy po zásahu chemickými zbraňami.
Chemické zbrane
New York Times v rozsiahlom investigatívnom materiáli v stredu upozornil, že Američania po obsadení Iraku v roku 2003 napriek tvrdeniam inšpektorov OSN o neexistencii chemických zbraní v Iraku našli skladiská s ich zásobami.
Americká vláda to však zatajila, aby sa vraj vyhla ďalším zahanbeniam. Teraz existuje podozrenie, že sa k nim dostal Islamský štát.