BEJRÚT, KOBANI. Kurdské bezpečnostné orgány nútia mladých mužov narukovať na základnú vojenskú službu, ktorá je odnedávna povinná.
V stredu o tom informovali sýrski ľudskoprávni aktivisti aj kurdské úrady.
Ide o bezprecedentný krok, ktorý svedčí o zúfalom postavení kurdských obrancov sýrskeho mesta Kobani pri Turecku pred postupujúcimi jednotkami Islamského štátu.
Mladíci môžu emigrovať
Vo väčšine kurdských oblastí ležiacich východne od mesta Kobani, ktoré už takmer tri týždne oblieha Islamský štát, spustili minulú sobotu kurdské jednotky ásájiš pátranie po mladých mužoch, aby ich neskôr vydali orgánom "ministerstva obrany".
Ich predstavitelia ich potom sústredili v školách a pripravovali na výcvik.
Člen kurdskej národnej rady Mustafá Usu podľa agentúry AP uviedol, že oddiely ásajiš postavili v kurdských oblastiach kontrolné stanovištia a podnikli razie v súkromných domoch, z ktorých podľa jeho informácií odvliekli najmenej 700 mužov do 30 rokov.
Usu podobne ako viacerí ďalší kurdskí aktivisti kritizuje povinnú vojenskú službu, ale najmä lapanie a zadržiavanie mladých mužov.
Upozornil, že až doteraz kurdské vojenské jednotky fungovali na základe dobrovoľného vstupu, nie povinnej vojenskej služby.
"Toto povedie akurát tak k emigrácii mladých mužov," varoval Usu v telefonickom rozhovore pre AP, ktorý poskytol z Turecka.
Vlani v novembri Kurdi v nimi ovládaných oblastiach na severe Sýrie vyhlásili vlastnú občiansku samosprávu, pričom celý tento región rozdelili na tri časti: Efríné, Kobané a Džizíré.
Od polovice júla v oblasti Džizíré platí, že všetci dospelí muži musia povinne absolvovať šesťmesačnú vojenskú službu, aby posilnili kurdské jednotky odrážajúce útoky islamistov.
Vojenská príprava je povinná pre všetkých mužov, teda nielen Kurdov, ale aj Arabov, Arménov či kresťanov, ktorí žijú v oblasti.
Aktivisti vyzývajú na koniec
Zamestnanec kurdskej samosprávy v Džizíré pre agentúru Reuters potvrdil, že kurdské úrady pristúpili k vynucovaniu zákona o vojenskej povinnosti, a súčasne priznal, že niektorí príslušníci kurdskej bezpečnosti preukázali "istú mieru nevhodného správania sa" na viacerých kontrolných stanovištiach.
Bližšie podrobnosti, o čo ide, však neuviedol.
Agentúra AP uviedla, že sedem sýrskych ľudskoprávnych organizácií odsúdilo zadržiavanie kurdských mužov ako svojvoľné zatýkanie.
Uviedli, že okrem Kurdov sú medzi zadržiavanými aj Sýrčania, Asýrčania, Chaldejci, Arabi a Arméni.
Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) sa mladí muži podrobia lekárskej prehliadke a prijímaciemu pohovoru.
Ľudskoprávne organizácie vyzvali kurdské civilné úrady na okamžité skoncovanie s podobnými praktikami a bezpodmienečné prepustenie všetkých zadržiavaných osôb.