DONECK, TEL AVIV. Keď rinčia zbrane, múzy nemusia mlčať. V ukrajinskom Donecku za veľkého záujmu miestneho publika a pod tabuľkami s upozornením, že do sály sa nesmie so zbraňou, cez víkend oneskorene otvorili divadelnú sezónu.
Hrali ruskú klasiku - Gogoľovu Ženbu.
Gogoľ spája oba národy
„Nemohli vybrať lepší kus. V súčasnej atmosfére nič tak nepomáha, ako trochu humoru,“ povedal agentúre AFP divák Alexej.
Dramaturgia hlavnej doneckej scény však Ženbu zrejme nevybrala len pre jej humorný obsah. Nikolaj Vasilievič Gogoľ bol potomkom ukrajinskej šľachty, písal však po rusky a hlásia sa k nemu oba národy.
Donecké divadlo v máji zatvorili pre zlú bezpečnostnú situáciu. Odvtedy sa nehralo.
Niekoľko členov umeleckého súboru utieklo, iní sa živili na stavbách alebo hraním na súkromných večierkoch. Viacerí stratili nádej, že opona sa opäť zdvihne.
Reportér AFP opisoval takmer slávnostnú atmosféru, ktorú cez víkend vytvorilo 700 divákov oblečených v najlepších šatách.
Hra sa im podľa všetkého páčila, veľa sa smiali a na záver tlieskali postojačky.
Nadšení boli aj herci. „Chýbalo nám publikum,“ vyznala sa herečka Anna Jakubovskaja. „V kontexte, v ktorom žijeme, potrebujeme kultúru. Pod stresom ľudia potláčajú svoje emócie. Prestávajú byť citliví k nešťastiu iných. Keď sa tu ostreľovalo, ľudia prechádzali po uliciach, ako keby sa nič nedialo. Ale nešťastie a bolesť z vás dobrého človeka neurobia. Ľudia potrebujú niečo pozitívne.“
Ostreľovanie pokračuje
Doneck je jedným z hlavných miest ukrajinsko-ruského konfliktu. Po referende, ktorého výsledky okrem Ruska neuznal takmer nikto, proruskí separatisti vyhlásili nezávislosť na Ukrajine.
Napriek prímeriu medzi separatistami a ukrajinskou armádou je mesto stále terčom sporadického ostreľovania.