KYJEV, PRAHA. Že Valerija Geleteja, pomerne extravagantnú osobnosť s odvážnym slovníkom, odvolajú z funkcie ukrajinského ministra obrany, sa očakávalo.
Keď pri svojom nástupe do funkcie v júni tohto roka vyhlásil, že zorganizuje vojenskú prehliadku ukrajinskej armády v Sevastopoli, vyzeralo to úsmevne. Krym aj prístav Sevastopoľ vtedy už niekoľko mesiacov okupovali Rusi a ukrajinskí vojaci bez boja zložili zbrane.
V kľúčovej funkcii vydržal len niekoľko týždňov.
Oficiálne prezident Petro Porošenko Geleteja zosadil preto, že nedokázal pripraviť armádu na zimu. Lenže armáda nie je pripravená nielen na zimu, ale obzvlášť nebola pripravená ani na jar, leto či jeseň.
[content type="avizo-clanok" id="7436878" url-type="sme-article" title="Prečítajte si rozhovor" img=""][/content]
Zásadné porážky
Počas niekoľkých uplynulých mesiacov utrpela niekoľko zásadných porážok a de facto dovolila východoukrajinským separatistom opevniť sa v časti Doneckej a Luhanskej oblasti a získať pod kontrolu podstatnú časť východnej hranice s Ruskom.
Okrem toho v bitke pri meste Ilovajsk ukrajinské jednotky obkľúčili a napriek ubezpečeniu velenia im nikto neposlal posily ani takú potrebnú muníciu.
Koľko Ukrajincov tam padlo, dodnes nie je jasné, ale môže ísť až o stovky osôb. Geletej bol v očiach verejnosti za tieto neúspechy zodpovedný.
Teraz skúsi šťastie v poradí už štvrtý minister za posledný rok. Štrnásť dní pred voľbami sa Porošenko rozhodol, že si nebude s Geletejom kaziť reputáciu a v pondelok navrhol parlamentu, aby ukrajinskú armádu zveril Stepanovi Poltarakovi.
Oblasti kontrolované separatistami (zdroj: BBC)
Ústretový Putin
Poltarak vyštudoval sovietsku školu ministerstva vnútra, ale podľa prezidenta je to skvelý profesionál a ukrajinský vlastenec.
V posledných mesiacoch velil ukrajinskej národnej garde, ktorá hrá ústrednú úlohu v operácii proti rebelom na východe krajiny.
„Silná armáda je zárukou mieru,“ vyhlásil, keď sa dozvedel o svojom vymenovaní.
Podľa odborníkov môže mať dôležitá zmena aj ďalší dôvod – budúca schôdzka ukrajinského a ruského prezidenta Vladimira Putina bude možno prebiehať v ústretovejšej atmosfére, keď Geletej už nebude vo funkcii.
Navyše aj Putin urobil ústretový krok – ak nejde o ďalší z jeho taktických manévrov, ktoré majú za cieľ upokojenie nepriateľa a ďalší nečakaný úder.
Dal príkaz na stiahnutie ruských vojsk od ukrajinskej hranice, kde sa údajne zúčastňovali na cvičeniach, do kasární.
V pondelok ministerstvo obrany potvrdilo, že operáciu začalo a 17 600 ruských vojakov sa dalo do pohybu smerom do vnútrozemia.
Podľa vojenských expertov to však neznamená, že by sa Kremeľ zriekol podpory povstalcov – len ju bude realizovať menej nápadným spôsobom.