Brusel 1. júla (TASR) - Belgicko dnes prevzalo predsednícku štafetu v Európskej únii (EÚ) od Švédska, takmer 40 percent jeho obyvateľov však o tom podľa ankety denníka La Libre Belgique nevie. Spomedzi priorít, ktoré na najbližších šesť mesiacov zvolila belgická vláda, považujú obyvatelia Belgicka za najmenej dôležité rozšírenie EÚ o nové krajiny.
Denník predložil 2000 respondentom zoznam šiestich priorít z programu belgického predsedníctva. Rozšírenie sa umiestnilo beznádejne na poslednom mieste, keď ho za dôležité označilo iba 13 percent opýtaných. Pre ľudí sú dôležitejšie problémy, ktoré sa ich priamo dotýkajú: zlepšenie kvality zamestnania (58 percent), harmonizácia daní (38), spoločná azylová a imigračná politika (38).
Za studenú sprchu pre belgickú vládu však denník označuje skutočnosť, že až 39 percent opýtaných nevedelo, že Belgicko preberá 1. júla predsedníctvo v EÚ. Jeho pracovný program sa začne v pondelok 2. júla inauguračným stretnutím belgickej vlády a Európskej komisie (EK).
Diskusia o budúcnosti Európy, rozšírenie, príprava na spoločnú menu euro, zlepšenie kvality života a práce, zabezpečenie udržateľného rozvoja či azylová a imigračná politika sú niektoré zo 16 priorít belgického predsedníctva v EÚ. Hoci široká belgická vládna koalícia (práve programové rozdiely medzi liberálmi, socialistami a zelenými vyústili do stanovenia až 16 priorít) pripisuje všetkým cieľom rovnakú váhu, predsa len ako tri najdôležitejšie sa javia rozšírenie, budúcnosť Európy a príprava na zavedenie eura.
V prípade rozšírenia je Belgicko odhodlané dodržať "cestovnú mapu" prístupových rokovaní a poctivo uplatňovať zásadu diferenciácie a hodnotenia kandidátov podľa dosiahnutých výsledkov.
Belgický premiér Guy Verhofstadt považuje za hlavnú úlohu dosiahnuť dohodu pätnástky na spoločných rokovacích pozíciách v kapitolách, ktoré na druhý polrok 2001 predpokladá cestovná mapa - hospodárska politika, doprava, energetika, daňová politika, colná únia, prvá časť poľnohospodárstva (fytosanitárna a veterinárna legislatíva), rybolov, spravodlivosť a vnútro a finančná kontrola.
(spravodajca TASR Robert Sermek) mh ed maj