Washington 1. júla (TASR) Americké ministerstvo energetiky, ktoré má vo svojej kompetencii aj rôzne zariadenia na skúšky jadrových zbrani, skúma možnosti zlepšenia pripravenosti jadrovej strelnice v Nevade. Robí tak pre prípad, že americký prezident George W. Bush rozhodne o potrebe skúšok jadrových zbraní.
Ako uviedol hovorca ministerstva, nateraz nedošlo k žiadnym zmenám pravidiel z roku 1994, podľa ktorých by jadrová strelnica v Nevade mala byť v prípade potreby pripravená do 24 až 36 mesiacov po rozhodnutí šéfa Bieleho domu prikročiť k skúške jadrových zbrani.
Niektorí pozorovatelia na základe rozhodnutia ministerstva usudzujú, že Spojené štáty americké by mohli skúšky obnoviť. Hovorca na adresu týchto vyjadrení dodal, že je to zlá interpretácia toho, čo ministerstvo v skutočnosti robí.
Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz koncom tohto týždňa vyhlásil, že administratíva prezidenta Busha neplánuje obnoviť pokusy jadrových zbraní, ktoré USA zastavili v roku 1992. Nevylúčil však, že v budúcnosti by mohlo k obnoveniu pokusov dôjsť.
Predstaviteľ Pentagónu podčiarkol, že ak by vznikli pochybnosti o spoľahlivosti a bezpečnosti jadrových hlavíc a podzemné pokusy by mohli dať odpoveď na tieto otázky, vláda vo Washingtone by o obnovení skúšok uvažovala. Rovnakú politiku sledovala aj predchádzajúca administratíva Billa Clintona.
USA v roku 1992 uvalili moratórium na skúšky svojich jadrových zbraní. Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer na okraj chystaných krokov na strelnici v Nevade povedal že je to čisto technická záležitosť. John Gordona z Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť členov podvýboru pre obranu Snemovne reprezentantov informoval, že podľa najnovších poznatkov americké jadrové zbrane sú spoľahlivé a bezpečné a ich skúšky nie sú potrebné.
(spolupracovník TASR William Guard) np