Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. „Vyhrali spolupráca a jednota, porazené boli nespokojnosť, rozkolníctvo, cynizmus a beznádej,“ reagoval v nedeľu večer na výsledky komunálnych volieb v Maďarsku premiér Viktor Orbán.
Jeho strana Fidesz vyhrala voľby v každej z 19 maďarských žúp, v jedinom župnom parlamente nezískala absolútnu väčšinu.
Post budapeštianskeho primátora obhájil doterajší šéf mesta István Tarlós kandidujúci ako nezávislý s podporou Fideszu. Získal 49 percent hlasov. Spoločný kandidát väčšiny demokratických opozičných strán, bývalý reformátor a minister financií Lajos Bokros len 36 percent.
Fidesz získal 17 z 23 troch budapeštianskych obvodov a bude mať dvojtretinovú väčšinu v budapeštianskom parlamente.
Jobbik získal starostov
Z najväčších miest budú mať opozičného primátora iba tri. V juhomaďarskom Segedíne obhájil svoj post doterajší socialistický primátor. V centre dolnozemských Slovákov v Békešskej Čabe vyhral nezávislý podporovaný Jobbikom.
Extrémisti zaznamenali viacero úspechov, primátorov a starostov už budú mať v 13 obciach (doteraz len v troch).
Najvýznamnejším je mesto Ózd na severovýchode pri slovenských hraniciach. Bývalé centrum hutníctva je od pádu komunizmu v hlbokej kríze.
Samostatne získali kandidáti Jobbiku viac hlasov než samostatní kandidáti najväčšej opozičnej strany socialistov (MSZP). Socialisti však mali veľa spoločných kandidátov s inými stranami a dohromady tak majú viac hlasov aj primátorov (19) než Jobbik. Extrémisti však po voľbách tvrdia, že sa stali druhou najsilnejšou stranou.
Nejednotná opozícia
V diktatúre je aj tých 36 percent výhrou, hodnotil svoj výsledok Bokros. „Voľby boli slobodné, ale nie čisté,“ povedal kandidát opozície na primátora Budapešti.
Tarlós nebol ochotný zúčastniť sa na diskusii s protikandidátmi, kampaň si robil z peňazí daňových poplatníkov a do médií vydávaných lživo za verejnoprávne som nemal prístup, dodal.
Dlho tiež trvalo, než sa za Bokrosom zjednotila väčšina demokratickej opozície. Niektoré opozičné strany ho aj tak odmietli podporiť.
Strana Politika môže byť iná mu stále vyčítala nepopulárny stabilizačný Bokrosov balíček, ktorý ako minister financií presadil ešte v roku 1995.