Belehrad/Haag 30. júna (TASR) - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, ktorého vo štvrtok odovzdali haagskemu tribunálu OSN pre vojnové zločiny, vyjadril presvedčenie, že väzenie opustí "živý a zdravý".
"Vydržím, nemusíte si robiť obavy," povedal Miloševič podľa jedného z jeho právnikov Branimira Gugla v telefonickom rozhovore s manželkou Mirou Markovičovou.
Miloševič môže zo svojej cely predbežného zadržania denne telefonovať sedem minút na ktorékoľvek číslo.
Markovičová vyjadrila záujem navštíviť manžela v Haagu. Jej cesta do Holandska však nie je istá, keďže celá Miloševičova rodina sa nachádza na zozname osôb, ktorým EÚ zakázala vstup na svoje územie.
Nemenovaný západný diplomat v Belehrade citovaný agentúrou AFP vyhlásil, že situácia okolo Markovičovej nie je jasná, keďže Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) "manželským partnerom umožňuje navštevovať väzňov". Pripustil však, že situácia okolo Miloševiča a Markovičovej je nová.
Miloševiča držia zatiaľ pod zvýšeným dozorom v izolácii. Tieto opatrenia sa skončia až po tom, čo predstavitelia tribunálu dospejú k presvedčeniu, že je zdravý, že si neublíži a že neexistuje nebezpečenstvo konfliktu s inými zadržiavanými.
Exprezident po prvý raz predstúpi pred súd v utorok, keď mu prečítajú žalobu - tá sa momentálne skladá zo štyroch bodov, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v súvislosti s kosovským konfliktom. Prokuratúra naznačila úmysel obvinenia proti Miloševičovi rozšíriť aj o zločin genocídy proti kosovským Albáncom a o zločiny spáchané počas konfliktov v Chorvátsku a Bosne.
Miloševiča budú pred ICTY obhajovať rovnakí právnici ako v súvislosti s obvineniami z korupcie vznesenými v Belehrade. Exprezident svojich advokátov údajne inštruoval, aby pripravili "politickú" obhajobu, keďže žalobu ICTY považuje tiež za "politickú". Otvorenie procesu je otázkou niekoľkých mesiacov, samotný proces sa môže ťahať roky. V prípade uznania viny hrozí Miloševičovi doživotný trest väzenia, najvyšší trest, ktorý môže ICTY udeliť. Trest si odsedí vo väzení jednej zo siedmich krajín, ktoré dali ICTY k dispozícii svoje zariadenia.