Európska komisia hodnotila Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Kosovo, Macedónsko, Srbsko a Turecko.
BRUSEL. Eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle v stredu predstavil svoju poslednú správu o pokroku dosiahnutom za uplynulý rok v krajinách, ktoré sú kandidátmi na vstup do Európskej únie.
Ide o šesť krajín západného Balkánu a Turecko.
Status kandidátskej krajiny majú Albánsko, Čierna Hora, Macedónsko, Srbsko a Turecko, status potenciálneho kandidáta majú Bosna a Hercegovina a Kosovo.
Füle pripomenul, že ak v roku 2012 EÚ pri rozširovaní zdôrazňovala význam právneho štátu a v roku 2013 sa zamerala na správu ekonomických záležitostí, tento rok prišla s novými návrhmi, ako v kandidátskych krajinách podporiť reformu verejnej správy a posilniť demokratické inštitúcie.
"Tento prístup prináša ovocie. Tento proces je dôveryhodný a prináša výsledky prostredníctvom reforiem, ktorými postupne prechádzajú príslušné krajiny, čo vedie k zlepšeniu stability v našom bezprostrednom susedstve. Tiež to vedie k lepšej pripravenosti týchto krajín na vstup do EÚ a povinnosti vyplávajúce z členstva," uviedol Füle.
Hodnotenie
Čierna Hora
Komisár pripomenul, že Podgorica s Bruselom rokuje o 12 prístupových kapitolách, z ktorých dve sú predbežne uzavreté. V krajine sa začali zavádzať pravidlá právneho štátu. Ďalšie hmatateľné výsledky budú kľúčom pre celkové tempo prístupových rokovaní.
Srbsko
Začatie prístupových rokovaní je medzníkom vo vzťahoch medzi EÚ a Srbskom. Belehrad musí aj naďalej plniť stanovené reformné priority. Tempo rokovaní bude závisieť od pokroku v kľúčových oblastiach reforiem, najmä v oblasti právneho štátu, a od normalizačného procesu s Kosovom.
Macedónsko
Prístupový proces s Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko je momentálne v slepej uličke. Skopje musí urobiť kroky na zvrátenie opatrení, najmä pokiaľ ide o slobodu prejavu a médií a nezávislosť súdnictva. Je naliehavá potreba nájsť diplomatické a vzájomne prijateľné riešenia otázky názvu krajiny. Vláda a opozícia by mali podniknúť kroky na obnovenie politického dialógu v parlamente.
Albánsko
Albánsko získalo štatút kandidátskej krajiny v júni tohto roku ako uznanie za reformné úsilie a pokrok dosiahnutý pri plnení požadovaných podmienok. Krajina potrebuje posilniť reformné úsilie a zamerať sa na to, aby integračný proces bol udržateľný a inkluzívny. Vláda aj opozícia musia zaistiť politickú diskusia predovšetkým v parlamente.
Bosna a Hercegovina
Táto krajina zostáva na nezmenenej pozícii na svojej európskej integračnej ceste. Po všeobecných voľbách v októbri tohto roku bude nevyhnutné, aby krajina našla riešenie naliehavých sociálno-ekonomických reforiem a dokázala snahu o pokrok pri plnení európskej agendy.
Kosovo
Parafovanie dohody o stabilizácii a pridružení s Kosovom v júli tohto roku je dôležitým míľnikom vo vzťahoch medzi EÚ a Kosovom. Podľa správy komisára Füleho Kosovo teraz najviac potrebuje predstaviť výsledky pri napĺňaní kľúčových reforiem, najmä v oblasti právneho štátu.
Turecko
EÚ oceňuje realizáciu niektorých reformných záväzkov Ankary, najmä takzvaný "demokratizačný balíček" z roku 2013. Pozitívne sú vnímané aj ústretové kroky na vyriešenie kurdskej otázky. Na druhej strane Brusel má obavy, pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva a ochranu základných slobôd. Aktívne a dôveryhodné rokovania o pristúpení poskytnú najvhodnejší rámec pre využitie plného potenciálu vzťahov medzi EÚ a Tureckom. Füle zdôraznil, že je potrebné čo najskôr otvoriť rokovania o kapitolách 23 a 24, týkajúce sa budovania právneho štátu a základných ľudských práv.