v meste na hraniciach Sýrie s Tureckom prebiehajú tvrdé boje
IS sa stiahol po náletoch, stratené časti sa snaží znovu dobyť
USA tlačia na Turecko, aby vojensky pomohlo Kurdom v Sýrii
ISTANBUL, WASHINGTON. Spojené štáty sa náletmi snažia pomôcť kurdským milíciám v boji proti Islamskému štátu pri sýrskom pohraničnom meste Kobani. — Foreign Policy (@ForeignPolicy) October 7, 2014Počkajme, kým islamistov zožerie ich vlastná revolúcia
„Ostreľovanie a bombardovanie bolo veľmi efektívne a výsledkom je, že IS bol vytlačený z viacerých pozícií,“ uviedol pre agentúru Reuters zástupca ministra zahraničia pre oblasť Kobani.
Islamisti až do leteckých útokov obliehali Kobani na troch frontoch z juhu, juhovýchodu a juhozápadu a podľa niektorých zdrojov ovládali značnú časť Kobani.
Po náletoch sa síce z niektorých častí stiahli, no odvtedy sa ich snažia znovu dobyť.
„V celej východnej časti Kobani sa odohrávajú veľké boje, niektoré veľmi blízko (sýrsko-tureckej hranice),“ uviedol korešpondent BBC, ktorý situáciu sleduje z tureckej strany.
Podľa Kurdov počas ostrých bitiek večer vstúpili do dvoch mestských častí za pomoci ťažkých zbraní a tankov.
„Pád Kobani by sa skončil masakrou a humanitárnou katastrofou,“ povedal Staffan de Mistura, vyslanec OSN pre Sýriu.
V meste stále zostáva množstvo prevažne kurdských civilistov, na ktorých by sa islamisti mohli pomstiť.
Ak by IS mesto obsadilo, získalo by navyše plnú kontrolu nad dlhým úsekom sýrsko-tureckej hranice.
Najmä cez ňu sa do Sýrie presúvajú zahraniční bojovníci, zatiaľ čo opačným smerom putuje ropa z obsadených ropných polí.
Američania tlačia na Turkov
Kobani
strategické sýrske mesto pri hraniciach s Tureckom , ktoré je členom NATO, obývajú ho prevažne Kurdi , z mesta zo strachu pred masakrami utiekli tisícky ľudí, IS je známy tým, že si brutálne podmaňuje nové mestá a prenasleduje náboženské a ,etnické menšiny Kurdské milície vedú s islamistami boje o mesto už tri týždne.
Turecko sa medzitým dostáva pod narastajúci tlak najmä zo strany Američanov, aby Kurdom v boji proti IS pomohlo.
„Sme čoraz väčšmi znepokojení skutočnosťou, že Turecko otáľa a nekoná, aby zabránilo masakru, ktorý sa odohráva len zhruba kilometer a pol od jeho hraníc,“ povedal pre denník New York Times vysokopostavený predstaviteľ americkej vlády.
„Po všetkých tých plamenných rečiach o humanitárnej katastrofe v Sýrii si (Turci) vymýšľajú dôvody, prečo nemôžu konať, aby zabránili ďalšej katastrofe. Takto by sa členský štát NATO, keď rovno na jeho hraniciach vládne hotové peklo, správať nemal,“ uviedol ďalej predstaviteľ americkej administratívy.
Odkiaľ IS útočí na Kobani. (zdroj: BBC)
Iba nálety stačiť nebudú
Šéf americkej diplomacie John Kerry od pondelka už dvakrát telefonoval s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglum a vyzýval ho, aby Turecko v Kobani vojensky zasiahlo.
V stredu pritom naznačil, že zabránenie dobytiu Kobani nepatrí medzi "strategické ciele" USA v rámci boja proti IS.
"Akokoľvek je v reálnom čase strašné sledovanie toho, čo sa deje v Kobani... Musíte cúvnuť a pochopiť strategický cieľ," povedal z Washingtonu.
"Bez ohľadu na krízu v Kobani, pôvodnými cieľmi našich snáh boli riadiace a kontrolné centrá a infraštruktúra (Islamského štátu)," uviedol.
Americká armáda zase poznamenala, že nálety majú význam, ale Kobani pred IS nezachránia.
Medzitým sa objavujú úvahy o vytvorení nárazníkovej zóny medzi Tureckom a Sýriou, v ktorej by našli útočisko ľudia vyhnaní z domovov.
Kto ovláda jednotlivé časti Sýrie
You can’t understand how beleaguered Kobani is until you see these maps: http://t.co/u9Fsab93Q8pic.twitter.com/s1NTuD6ebg
Kurdi žiadajú ťažké zbrane
Hoci má turecká vláda politické krytie parlamentu na zásah proti islamistom na území Sýrie aj Iraku a jej tanky stoja v pohraničnej oblasti, váha. Nehrnie sa do podpory Kurdov, s ktorými nemá tradične dobré vzťahy.
Neochotu Turecka pomôcť Kurdom možno podľa agentúry DPA pripísať aj skutočnosti, že kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) majú väzby na Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku.
PKK pokladá nielen Ankara, ale aj Spojené štáty a Európska únia za teroristickú organizáciu.
Sýrski Kurdi zatiaľ vyzvali USA, aby nálety na islamistov zintenzívnili a dodali im protitankové ťažké zbrane.
„Každý hovorí 'sme na vašej strane' - ale my chceme protitankové zbrane,“ vyhlásil pre turecký denník Hürriyet predstaviteľ sýrskych Kurdov Sálih Muslim.
Vo viacerých krajinách aj v stredu demonštrovali na podporu ohrozenej kurdskej menšiny. Najväčšie protesty boli v Turecku.