NEW YORK. Vážna humanitárna kríza v Iraku sa stane "smrtiacou, život ohrozujúcou situáciou" v prípade, že sa pre vyše 166-tisíc ľudí v Kurdistane nezabezpečí ubytovanie pred príchodom zimy, teda približne do šiestich týždňov.
V utorok pred tým varoval Kevin Kennedy, námestník koordinátora OSN pre humanitárne záležitosti v Iraku.
Správu priniesla agentúra AP.
Kennedy z kurdského hlavného mesta Irbíl uviedol, že získať pomoc pre zhruba 500-tisíc ľudí v núdzi v provincii Anbár, kde Islamský štát pokračuje v obsadzovaní územia, je veľmi ťažké.
Minulý mesiac bol Svetový potravinový program OSN schopný zabezpečiť jedlo pre 100-tisíc obyvateľov Anbáru v rámci veľmi náročnej operácie.
"Ak nedostaneme adekvátnu pomoc, ľudia tu budú trpieť, o tom niet pochýb," podotkol Kennedy.
Kennedy spresnil, že vo veľmi blízkej budúcnosti bude na zateplené stany potrebných zhruba 300 miliónov dolárov.
Peniaze budú takisto potrebné aj za palivo pre vykurovanie a zimné oblečenie i obuv pre desaťtisíce ľudí, z ktorých mnohí utiekli z domova iba v jedných šatách či letných sandáloch.
V Kurdistane je zhruba 860-tisíc, ktorí išli pred bojmi, pričom OSN odhaduje, že prístrešie potrebuje 390-tisíc z nich.
Mnohí z utečencov sa nachádzajú v školách, pod mostmi alebo vonku vo veľmi zlých podmienkach, zdôraznil Kennedy.
OSN vybudovalo a stále buduje tábory, ktoré poskytnú ubytovanie pre zhruba 224-tisíc ľudí, stále však zostáva najmenej 166-tisíc ďalších osôb, ktoré potrebujú prístrešie.