KODAŇ. Dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová v utorok navrhla usporiadať referendum o tom, či si má Dánsko zachovať výnimky zo zmluvy s Európskou úniou v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí.
Ak by sa referendum uskutočnilo, bolo by prvým hlasovaním Dánska o Európskej únii od roku 2000, pripomenula agentúra Reuters.
V referende v roku 1993 sa Dánsko rozhodlo pre výnimky z Maastrichtskej zmluvy vrátane spoločnej obrannej politiky a eura.
V roku 2000 Dáni v referende prijatie eura opätovne odmietli.
Výzva premiérky je považovaná za signál, že vláda chce prehodnotiť svoj vzťah s Európskou úniou.
Thorningová-Schmidtová je absolventkou európskych štúdií v Bruggách a je známa tým, že podporuje užšie vzťahy s Európskou úniou.
Premiérka v parlamente povedala, že vláda sa cíti byť povinná usporiadať referendum po voľbách, ktoré by mali byť do konca septembra 2015, a že sa pokúsi dosiahnuť v tejto záležitosti dohodu naprieč širokým politickým spektrom.
To je podľa agentúry Reuters dôležité, pretože koaličná vláda na čele so sociálnymi demokratmi zrejme voľby prehrá. Avšak hlavná, pravicová opozícia je taktiež za širšiu integráciu s Úniou.
Dánska premiérka povedala, že Dánsku hrozí vynútený odchod z Europolu, pretože sa členské krajiny Únie hlbšie integrujú.
Ak chce Kodaň v Europole zostať, mali by voliči v referende rozhodnúť o zrušení výnimiek z Maastrichtskej zmluvy v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí.
"Zdôrazňujem, že môžeme mať oboje, zachovať si účasť Dánska v policajnej spolupráci i naše výnimky v záležitostiach prisťahovalectva," dodala.