RANGÚN. Barmská vláda v utorok vyhlásila amnestiu, ktorá sa týka 3073 väzňov vrátane desiatok politických.
Ako upozornila agentúra AP, stalo sa tak mesiac pred summitom najvyšších predstaviteľov ázijsko-tichomorského regiónu.
Ministerstvo informácií na svojej webovej stránke spresnilo, že väzni budú prepustení na slobodu z humanitárnych dôvodov.
Vo svojom vyhlásení sa však rezort osobitne o politických väzňoch nezmieňuje. Väčšina z amnestovaných bola odsúdená za menej závažné trestné činy.
Vládny výbor, ktorý zhromažďuje informácie o politických väzňoch v Barme, uviedol, že medzi amnestovanými je najmenej 13 osôb odsúdených v súvislosti s ich politickými názormi, ako aj najmenej ôsmi bývalí dôstojníci vojenskej rozviedky uväznení po zosadení bývalého šéfa tajnej služby a premiéra Kchin Ňjuna v roku 2004.
Bývalý väzeň a v súčasnosti člen spomínaného vládneho výboru, Je Aun, uviedol, že amnestia bola zrejme načasovaná tak, aby bola vyhlásená pred summitom lídrov ázijsko-tichomorského regiónu, ktorého hostiteľom bude Barma v novembri.
Na summit má okrem iných pricestovať aj americký prezident Barack Obama. Je Aun ocenil amnestiu ako správny krok, ale vyzval na prepustenie ďalších 75 politických väzňov, ktorí zostávajú vo väzení.
Prezident Thein Sein - bývalý generál, ktorý sa vo voľbách v roku 2011 stal hlavou štátu, čím sa ukončilo päť desaťročí vojenskej vlády v Barme - sľúbil oslobodiť všetkých politických väzňov do konca tohto roka.
Odkedy sa ujal úradu, nariadil prepustiť na slobodu viac ako 1000 politických väzňov.
Jeho kritici však upozorňujú, že zatýkanie a väznenie ľudí za ich politické názory pretrváva aj za Thein Seinovej civilnej vlády.
Vyhlasovanie amnestie krátko pred významnými zahraničnými návštevami či regionálnymi mítingmi sa v Barme stalo už bežnou praxou, ktorou chce vláda demonštrovať svoju ústretovosť vo vnútornej politike.