DAMASK, BEJRÚT. Militanti Islamského štátu vnikli v noci na utorok aj do juhozápadnej časti prevažne kurdského mesta Kobani na severe Sýrie.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa Centra pre ľudské práva so sídlom v Londýne (SOHR) dosiaľ v Kobani a okolí zahynulo štyristo ľudí, vrátane civilistov aj islamistov. Počet obetí však môže byť násobne vyšší.
V pondelok večer islamisti po ostrých pouličných bojoch s Kurdmi prevzali kontrolu nad troma štvrťami.
Nad východnou časťou Kobani od pondelka stále vejú dve vlajky Islamského štátu, informovali spravodajcovia Reuters, ktorí situáciu monitorujú spoza sýrsko-tureckej hranice.
Z mesta sa sporadicky ozýva streľba z ťažkých zbraní, k Turecku z neho ušli desaťtisíce ľudí.
Islamský štát útočí aj napriek pokračujúcim náletom USA a arabských štátov a v posledných týždňoch postúpil hlboko do kurdských regiónov Sýrie.
Kurdi volali po svete: Zachráňme Kobani
Obava, že by Kobani mohlo padnúť do rúk Islamského štátu, vyhnala do ulíc Kurdov v Turecku, ale aj vo viacerých európskych a amerických mestách.
V Holandsku volali o pomoc pre svojich ľudí, žiadali okamžitú intervenciu a vyjadrovali obavy z toho, čo sa stane, ak sa kurdským milíciám nepodarí mesto udržať.
„V meste sú ešte stále tisícky civilistov a Islamský štát nasadil ťažké zbrane. Ak sa ho nepodarí zastaviť teraz, skončí sa to veľkým masakrom,“ povedala BBC kurdská aktivistka Asja Abdalláh.
Najdramatickejšie boli podľa agentúr demonštrácie v Turecku. Tamojší Kurdi protestovali vo viacerých mestách a na niektorých ich rozháňali bezpečnostné zložky.
V uliciach zahynulo najmenej šesť ľudí.
Kurdi obviňujú Ankaru z toho, že nezasahuje proti islamistom v Kobani, hoci má na to súhlas od parlamentu. Kobani leží na hraniciach s Tureckom a turecká armáda má neďaleko svoje tanky.
Turecká vláda však nechce Kobani pomáhať pre to, že jej obyvatelia sympatizujú s Kurdskou stranou pracujúcich (PKK), ktorá je na zozname teroristických organizácií viacerých krajín vrátane Turecka.
Ankara im navrhla, že ak by sa od PKK dištancovali, pomohla by. Kurdi v Kobani to vraj odmietli.
Žiadajú USA o pomoc
Hoci sa Turci formálne pridali na stranu Spojených štátov a ich európskych a arabských spojencov v boji proti Islamskému štátu, nateraz sú skôr vo vyčkávacej pozícii.
Turecko je nespokojné s misiou Američanov v Sýrii a myslí si, že tak ako spojenecké lietadlá útočia na pozície islamistov, mali by bojovať aj proti režimu Bašara Asada.
Prezident Recep Tayyip Erdogan tiež povedal, že islamisti sú menšia hrozba ako Asad.
V utorok aj tak turecká vláda požiadala USA o zvýšenie počtu náletov na islamistov.
„Naša vláda a príslušné inštitúcie zdôraznili americkým predstaviteľom nevyhnutnosť okamžite posilniť letecké bombardovanie, aby bolo aktívnejšie a účinnejšie,“ povedal podľa Reuters turecký vicepremiér Yalcin Akdogan.
Nočná mora Ankary
Erdogan v utorok pripustil, že Kobani zrejme padne. Ešte pred niekoľkými dňami pritom Ankara tvrdila, že to nedovolí.
V prípade pádu Kobani by sa však islamisti dostali veľmi blízko k Turecku a nie je vylúčené, že Turci by už museli zasiahnuť, aby bránili svoje územie. Turci sa však tomu chcú vyhnúť.
„Predstava, že by Turecko zároveň bojovalo proti Islamskému štátu a PKK, je skutočne nočná mora,“ povedal týždenníku Economist jeden z vysokopostavených tureckých predstaviteľov.
Priame zapojenie Turecka do bojov by znamenalo aj to, že aktívnym účastníkom ozbrojeného konfliktu je aj štát NATO, čo by ho posunulo na úroveň, ktorú si málokto želá.