BRUSEL. Členovia Výboru Európskeho parlamentu v pondelok síce odobrili nomináciu maďarského kandidáta Tibora Navracsicsa na eurokomisára, ale nie sú presvedčení o jeho kompetenciách riadiť oblasť občianskych práv.
Ide o tzv. oranžovú kartu, ktorú mu udelili po vypočutí jeho odpovedí. Vo vzťahoch medzi komisiou a europarlamentom nejde o nový jav.
Navracsicsa v novej exekutíve Únie poverili riadením rezortu vzdelávania, kultúry, mládeže a občianstva.
Prípady z minulosti
Podľa kuloárnych zdrojov agentúry TASR z europarlamentu sa konferencia predsedov výborov, ktorá vo štvrtok predstaví konečnú správu z vypočúvaní všetkých komisárov, chystá Junckera požiadať o zmenu portfólia určeného maďarskému nominantovi.
K podobnému prípadu došlo v roku 2004, keď europoslanci neboli spokojní s pripravenosťou lotyšskej nominantky Ingridy Udreovej (mala riadiť politiku daní a colnej únie) a Lászlóa Kovácsa z Maďarska (portfólio energetiky).
Výhrady mali vtedy aj voči Holanďanke Neelie Croesovej a Mariann Fischerovej-Boelovej z Dánska.
Tlak europoslancov znamenal odstúpenie talianskeho kandidáta Rocca Buttiglioneho a tiež výmenu portfólií medzi Udreovou a Kovácsom.
Lotyšsko nakoniec pôvodnú nominantku nahradilo Andrisom Piebalgsom.
Možné výmeny
Ak by Juncker zvážil žiadosť europarlamentu, musel by Navracsicsovi nájsť iné portfólio. Čo nemusí byť až také zložité, pretože problémy s tzv. "grilovaním" majú aj ďalší nádejní komisári.
Na britského kandidáta Jonathana Hilla čaká ústny reparát (v užšom formáte), dodatočné písomné odpovede musela poslať česká kandidátka Věra Jourová a otázne je udržanie pridelených portfólií pre Španiela Miguela Ariasa Caňeta a Francúza Pierra Moscoviciho.
Okrem toho v pondelok na "grilovaní" v europarlamente nepresvedčila bývalá slovinská premiérka Alenka Bratušeková.
Poslancov jej odpovede z oblasti energetickej únie, za ktorú by mala zodpovedať, ako aj rozdelenie kompetencií medzi ňou a Caňetem, ktorý by mal riadiť rezort klímy a energie, veľmi neoslovili.
Podľa kuloárnych rečí je Bratušeková najnádejnejšou kandidátkou na "odstrel" z Junckerovho kabinetu.
Juncker nemusí odporúčania konferencie predsedov výborov, týkajúce sa výmeny niektorých portfólií, prijať.
Riskuje však nespokojnosť poslancov europarlamentu, ktorí budú 22. októbra hlasovať v pléne o komisii ako celku.
Fidesz hlásil spokojnosť
Bývalý minister vo vláde Viktora Orbána Navracsics sa v pondelok pred odmietnutím dištancoval od niektorých krokov maďarskej vlády kritizoval najmä mediálny a školský zákon, ktoré boli prijaté, keď bol sám vo funkcii.
Spomínané zákony kritizovala aj Únia, podľa ktorej vo vzdelávaní Maďarsko potláča menšiny a mediálny zákon ohrozuje slobodu slova.
Maďarská vládna strana Fidesz hovorila v pondelok napriek oranžovej karte o jednoznačnom výsledku grilovania pred europoslancami.
"Navracsicsov výkon pred parlamentným výborom bol jeden z najlepších medzi kandidátmi na post eurokomisára. Jeho pripravenosť nedokázal nikto spochybniť, Navracsicsova spôsobilosť bola každému zrejmá," píše sa vo vyhlásení Fideszu.