Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
PORT-AU-PRINCE, BRATISLAVA. Jeho súd mal ukázať, ako funguje krehké haitské súdnictvo.
Krajina sa stále spamätáva z ničivého zemetrasenia z roku 2011, no aj predtým mala svojich problémov dosť. Najmä históriu prevratov a krutých diktátorov. Jedným z nich bol Jean-Claude Duvalier.
Ten sa nakoniec očakávaného verdiktu za zločiny spáchané počas vládnutia nedožil. Vo veku 63 rokov zomrel na infarkt.
Moc prebral v 19 rokoch
„Duvalierova smrť obrala Haiťanov o najdôležitejší ľudskoprávny súd v histórii krajiny,“ cituje Guardian Reeda Brodyho z Human Rights Watch, ktorý pomáhal pozostalým po Duvalierových obetiach spisovať žaloby.
Duvalier sa dostal k moci v roku 1971, keď mal len devätnásť rokov. Haiti zdedil po svojom otcovi, ktorého prezývali Papa Doc, synovi sa preto ušla prezývka Baby Doc.
Prevzal krutú diktatúru, ktorá väznila a popravovala odporcov. Duvalierovci žili v luxuse, kým obyčajní ľudia prežívali realitu najchudobnejšej krajiny na západnej pologuli.
Útek s miliónmi dolárov
Jean-Claude Duvalier, ktorý sa tituloval „doživotný prezident“, systém ešte sprísnil. Dal popraviť stovky politických väzňov, zrušil nezávislé médiá, mučil novinárov.
O moc prišiel až v roku 1986 po ľudovom povstaní, keď stratil aj podporu Spojených štátov.
Ušiel, vraj so sto miliónmi dolárov na účtoch v európskych bankách, na Haiti sa vrátil až po 25 rokoch. Aj posledné roky života prežil v luxuse.
Svojim obetiam sa ospravedlnil, no zodpovednosť za vraždy odmietol. Na súde sa spovedal z toho, že nariadil smrť najmenej niekoľkých desiatok ľudí.