Beit Šean 28. novembra (TASR) - Traja synovia bývalého izraelského ministra zahraničných vecí Davida Levyho utrpeli zranenia pri dnešnom palestínskom samovražednom útoku na budovu vládnucej strany Likud v severoizraelskom meste Beit Šean.
Jeden zo zranených synov Davida Levyho Šimon utrpel ťažké zranenia a bol prevezený rovno na operačnú sálu miestnej nemocnice. Ako informuje agentúra AP, bývalý šéf diplomacie židovského štátu sa ihneď dostavil do nemocnice a čaká na výsledky operácie.
Traja z 11 Levyho synov sa nachádzali v budove pravicovej strany premiéra Ariela Šarona práve v momente, keď na ňu spustili paľbu dvaja palestínski atentátnici. K útoku na budovu miestnej pobočky vládnucej strany došlo práve v deň primárnych volieb nového lídra Likudu.
Atentátnici sa k budove, pred ktorou čakali voliči, priblížili autom a začali strieľať. Výsledkom sú štyria mŕtvi a najmenej 27 zranených. Polícia oboch útočníkov zastrelila. K atentátu sa prihlásili Brigády mučeníkov al-Aksá, považované za ozbrojené krídlo hnutia Fatah palestínskeho prezidenta Jásira Arafata.
Podľa pôvodných správ mala byť terčom útoku v meste Beit Šean autobusová stanica a traja atentátnici mali použiť aj ručný granát, podľa izraelskej televízie dokonca opasok s výbušninami. Pátranie izraelskej protiteroristickej jednotky po treťom útočníkovi sa však skončilo bezvýsledne.
Ostrieľaný politik David Levy, ktorý pôsobil ako minister zahraničných vecí v pravicovej vláde premiéra Jicchaka Šamira, ohlásil pred dvoma týždňami návrat do strany premiéra Šarona. Likud opustil v roku 1995, keď založil vlastnú stranu Gešer, ktorá sa opierala najmä o voličov z chudobnejších sociálnych vrstiev.
Približne tri mesiace pôsobil Levy aj vo vláde národnej jednoty premiéra Ariela Šarona, ktorú však koncom júla opustil na protest proti rozpočtovým škrtom v sociálnej oblasti. V predchádzajúcom volebnom období sa strana Gešer nezhodla zase s partnermi z volebnej a vládnej koalície ľavicového premiéra Ehuda Baraka, pretože nesúhlasila s ústupkami Palestínčanom na summite v americkom Camp Davide v júli 2000.