Londýn 28. novembra (TASR - Skryté napätie medzi Washingtonom a jeho jediným pevným spojencom pri prípadnom útoku na Irak - Britániou, si vo svojom dnešnom vydaním všíma londýnsky denník Daily Telegraph.
"Mnohí ľudia z americkej administratívy chcú začať s vojenskou akciou a zosadiť Saddáma Husajna do marca, keď je púšť chladnejšia, a to bez ohľadu na zistenia inšpektorov. Británia však dáva prednosť jasnému dôvodu na vojnu," domnieva sa Daily Telegraph.
Čo sa týka vzťahov s ďalšími prípadnými spojencami Američanov, Guardian upozorňuje na obrat v postoji nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý v stredu oznámil, že USA môžu v prípade vojny využívať vzdušný priestor nad územím Nemecka a jeho vojenské základne.
No aj napriek tomuto ústupku v až doteraz nekompromisnom Schröderovom postoji k irackej kríze noviny Financial Times hodnotia postoj Nemecka k USA titulkom: Nemecko odmieta americkú požiadavku ohľadne Iraku.
Denník píše, že kancelár Schröder v stredu odmietol poskytnúť Spojeným štátom vojenskú podporu pri prípadnom zásahu proti Iraku, čo môže ešte viac vyostriť vzťahy oboch krajín.
"Problémom Nemecka je, že oddeľuje boj proti terorizmu od boja proti Saddámovi," konštatuje vo Financial Times komentátor Christopher Caldwell.
Okrem napätých vzťahov so Spojenými štátmi kancelár Schröder doma zápasí aj s poklesom preferencií. Žiadna iná nemecká vláda od konca druhej svetovej vojny nestratila popularitu tak rýchlo po voľbách, ako súčasný Schröderov kabinet, stojí v úvodníku Times.
Noviny tiež pripomínajú, že Nemecko sužujú ekonomické problémy: desaťpercentná nezamestnanosť a malý rast hrubého domáceho produktu. Podľa Times nadišiel čas, aby kancelár opustil svoju izoláciu a spamätal sa, pretože v opačnom prípade ho ekonomika, nemeckí spojenci a prípadne stúpenci z vlastnej strany prevalcujú.