BEJRÚT. Militanti z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) sa blížia k mestu Kobané - známemu aj ako Ajn al-Arab - na turecko-sýrskej hranici.
S odvolaním sa na kurdské armádne zdroje, podľa ktorých sa Kurdi pripravujú na pouličné boje v meste, o tom vo štvrtok informovala agentúra AP.
Kurdské mesto v severnej časti Sýrie je pod útokom islamistických extrémistov od polovice septembra.
Veliteľ: Militanti stále postupujú
Jeden z kurdských veliteľov pre AP uviedol, že militanti vo štvrtok postupovali aj napriek leteckým úderom na túto oblasť, ku ktorým došlo v noci na štvrtok.
Podľa jeho slov sú militanti z IS vzdialení od mesta iba niekoľko kilometrov.
Najnovšie nálety neboli zatiaľ potvrdené Washingtonom. Informovalo o nich aj Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
Boje pri Kobané vyhnali z domovov už vyše 200-tisíc ľudí. Ak by mesto padlo, do Turecka by sa mohlo vydať asi 400-tisíc ľudí.
Väznený vodca Kurdov v Turecku Abdullah Öcalan varoval, že ak islamistom nikto nezabráni spáchať masakru v Kobané, mierové rokovania medzi Stranou kurdských pracujúcich a tureckou vládou sa skončia.
"Pokiaľ sa im pokus o masakru podarí, proces sa skončí," vyhlásil Öcalan.
Zároveň vyzval Turecko, aby "prevzalo zodpovednosť za Kobané".
Turecko, člen NATO, začalo mierové rokovania s väzneným vodcom kurdských militantov Abdullaha Öcalana v roku 2012. Tridsaťročné povstanie si vyžiadalo najmenej 40-tisíc obetí.
OSN hovorí o vojnových zločinoch
Úrad OSN pre ľudské práva a misia OSN v Iraku (UNAMI) vo svojej najnovšej správe konštatoval, že povstalci z IS sa dopúšťajú v Iraku vážnych porušení ľudských práv, ktoré sa v niektorých prípadoch dajú považovať za vojnové zločiny.
Podľa ich údajov od júna, keď začali bojovníci Islamského štátu zaberať rozsiahle územia v Iraku, o život už prišlo najmenej 9347 civilistov a ďalších vyše 17 300 bolo zranených.
Správa sa opiera o údaje získané z asi 500 rozhovorov so svedkami.
Sunnitskí militanti podľa správy uskutočňujú hromadné popravy, ako sexuálne otrokyne unášajú ženy a dievčatá a chlapcov využívajú ako detských vojakov.
Dopúšťajú sa aj znásilnení a iných sexuálnych zločinov ako aj ničenia majetku a miest náboženského či kultúrneho významu.
Islamský štát sa dopúšťa najmä sektárskeho násilia, napríklad proti kresťanom a jezídom. Ich konanie už vyhnalo z domovov asi 1,8 milióna Iračanov.
Medzinárodné zákony však podľa správy porušuje aj iracká armáda, ktorá v boji proti islamistom zasiahla dediny, školy či nemocnice, čím spôsobila civilné obete.

Dánsko vyše do Iraku stíhačky F-16
Do boja proti Islamskému štátu sa pridáva aj Dánsko. Dánski poslanci vo štvrtok hlasovaním schválili vládny návrh na vyslanie siedmich bojových stíhačiek F-16.
Stíhačky budú podľa AP na základni v Kuvajte a nebudú rozmiestnené v Sýrii.
Dánsky príspevok do boja proti islamistom zahŕňa aj zhruba 120 vojenských inštruktorov na výcvik irackých a kurdských vojakov, ktorí proti militantom bojujú v teréne.