WASHINGTON. Biely dom v stredu verejne varoval Izrael, že ak začne s bytovou výstavbou vo východnom Jeruzaleme, židovský štát sa tým vzdiali "dokonca aj svojim najbližším spojencom".
Východný Jeruzalem pokladajú Palestínčania za hlavné mesto svojho budúceho štátu, Izraelčania ho považujú za súčasť svojho hlavného mesta.
Tvrdá kritika prišla len niekoľko hodín po tom, čo sa americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu stretli v Bielom dome.
Na tlačovej konferencii prezidenti projekt výstavby nespomenuli, pripomenula agentúra AP.
Podľa hovorcu Bieleho domu Josha Earnesta projekt 250 nových bytov vo východnom Jeruzaleme spochybní oddanosť Izraela voči mierovým rokovaniam s Palestínčanmi.
Provokácia v čase napätia
Biely dom takisto odsúdil "nedávnu okupáciu" obytných budov v Silwáne, arabskej štvrti vo východnom Jeruzaleme, do ktorej sa v posledných rokoch nasťahovalo niekoľko stoviek radikálnych izraelských osadníkov.
Earnest označil túto okupáciu za "provokačnú" a dodal, že "zvyšuje napätie vo chvíli, keď je už aj tak vysoké".
Projekt novej výstavby je kontroverzný, pretože zaplní pásmo židovských oblastí, ktoré oddeľuje Jeruzalem od neďalekého Betlehema. A toto mesto patrí na základe dohôd pod Palestínsku samosprávu.
Obama a Netanjahu sa spoločne objavili pred novinármi v dobrej nálade, aj keď majú napätý vzťah.
Obamu frustrujú palestínske civilné obete počas letnej vojny v pásme Gazy. Izrael je zasa veľmi obozretný v otázke jadrových rokovaní s Iránom, ktoré vedú Spojené štáty.
Obama, ktorý sedel vedľa Netanjahua, vyhlásil: "Lídri musia nájsť spôsoby, ako zmeniť súčasný stav tak, aby raketová paľba neohrozovala izraelských občanov v ich domovoch a školákov v školách, ale aby sme neboli ani svedkami tragického zabíjania palestínskych detí."
Irán je pre Izrael hrozbou
Počas 50-dňovej vojny v Gaze v lete zahynulo vyše 2100 Palestínčanov, väčšinou civilistov, a viac ako sedemdesiat Izraelčanov.
Väčšina Obamových a Netanjahuových súkromných diskusií sa však sústreďovala na Irán, informovali predstavitelia.
USA a ich partneri pri rokovaniach - Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína - majú do 24. novembra dosiahnuť dohodu s Iránom o jeho jadrovom programe, ale všetky strany tvrdia, že ešte zostávajú značné rozdiely z postojoch.
Západ podozrieva Irán z tajného vývoja jadrovej zbrane, čo Izrael vníma ako existenčnú hrozbu. Teherán toto obvinenie popiera.
Netanjahu zdôraznil v Bielom dome Obamovi: "Irán sa snaží dosiahnuť dohodu, ktorá zruší prísne sankcie, na ktorých ste tak tvrdo pracovali, a vďaka nej bude potom jadrovou veľmocou. Pevne dúfam, že za vášho vedenia sa to nestane."