KYJEV, BRATISLAVA. Niekoľko desiatok aktivistov vtrhlo na zasadnutie regionálneho zastupiteľstva v ukrajinskom meste Čerkasy a vyhliadli si dvoch poslancov - komunistu a poslanca Strany regiónov bývalého prezidenta Viktora Janukovyča.
Kričali „to sú lustrácie“ a „toto je tvoje pracovné miesto“ a hodili oboch do kontajneru na odpadky.
„Chcete, aby platila demokracia? Každý z vás prejde odpadkovým košom,“ povedal podľa aktualne.cz Oleksij Juščenko.
Lustračný zákon, ktorý má preveriť milión ukrajinských úradníkov, nahnevaným Ukrajincom nestačí.
Našli si vlastný spôsob, ako trestať poslancov. Nepopulárnych poslancov hádžu do kontajnerov a odpadkových košov.
Nechcú, aby kandidovali
Ľudové lustrácie alebo aj #TrashBucketChallenge sa týkajú politikov spojených s bývalým režimom Viktora Janukovyča, ale aj poslancov nového vedenia krajiny, ktorí chcú kandidovať v parlamentných voľbách koncom októbra.
Aktivisti takto lustrovali politikov v Kyjeve, Kirovohrade, Ternopilu či Záporoží.
Na smetisko hodili aktivisti podľa serveru Kyiv Post poslanca Viktora Pylypyšyna v Kyjeve, keď sa chcel zaregistrovať do októbrových volieb.
Poliali ho červenou farbou, aby mu pripomenuli, že má na rukách „krv majdanu“.
Pylypyšyn podporil v januári prijatie tzv. diktátorských zákonov, ktoré mali obmedziť slobodu prejavu a ich zavedenie viedlo k masovým protivládnym protestom.
Niekoľko dní pred ním hodili ukrajinskí aktivisti do kontajnera druhého poslanca Vitalija Žuravského, člena Strany regiónov, autora zákona o ohováraní.
Nebezpečné útoky
Mimovládna organizácia Opora, ktorá dohliada na voľby, útok odsúdila a varovala, že toto nie je spôsob, ako sa vysporiadať s politickými oponentmi.
„Fyzický útok, ktorý mal za následok ublíženie na zdraví nemôže nahradiť spravodlivosť,“ uviedla vo vyhlásení poľa serveru kyivpost.com. Brániť Pylypyšynovi kandidovať by bolo porušením jeho ústavných práv.
Politológovia varujú, že nahnevaný dav ukazuje veľkú frustráciu voličov, nespokojných s tým ako súdny systém obnovuje spravodlivosť v krajine po páde Janukovyčovho režimu.
„Tento fenomén poškodzuje autoritu úradov a ukazuje, že nemajú situáciu pod kontrolou. Niečo sa musí urobiť, aby sa zmenil trend, že nikto nebol za svoje činy potrestaný,“ povedal pre Kyiv Post Hlib Vyšlinsky z ukrajinského inštitútu GfK.
Dav nenapáda len politikov. V kontajneri takmer skončila aj manželka prezidentovho poradcu Jurija Lucenka, ktorý bol za Janukovyčovho režimu vo väzení.
Poslankyňu chceli potrestať za to, že schválila zákon o zvláštnom statuse Donbasu. Podľa Lucenka išlo o radikálov, ktorí nesúhlasia so zvláštnym statusom pre východné regióny.
„Nemali by sa biť so ženami, ale vziať do rúk samopal a ísť bojovať do vojny, ako môj syn“, povedal k tomu podľa aktualne.cz Lucenko.