TEL AVIV. Neutíchajúce protičínske protesty v Hongkongu sa čoraz častejšie označujú za Dáždnikovú revolúciu.
Dáždniky zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane protestujúcich proti paprikovým sprejom, slzotvornému plynu, ale uľahčujú im aj pobyt vonku, keď je na obed ešte stále horúco.
Denník Guardian upozorňuje na paradoxnú situáciu. Najväčším producentom dáždnikov na svete je Čína. Práve tá Čína, proti ktorej sa v Hongkongu toľko protestuje.
Chránia pred paprikovým sprejom
Obyvatelia Hongkongu vyšli do ulíc preto, že sa im nepáči, že Čína sa príliš mieša do ich politiky. Keď Hongkong v roku 1997 vrátili Briti Číne, komunistický režim sa zaviazal, že mu ponechá veľkú mieru autonómie vrátane možnosti zvoliť si slobodne svojho lídra.
Peking však teraz presadzuje, aby sa vo voľbách v roku 2017 vyberalo len z kandidátov, ktorých predtým schváli špeciálny výbor. Vo výbore sú však podľa BBC ľudia, ktorí majú blízko k Číne.
To vyhnalo do ulíc ľudí už dlhšie nespokojných zo zasahovaním Číny do ich verejných vecí. Odpoveď policajtov na dav, ktorý začal blokovať kľúčové body v meste, bola pomerne silná, a tak prišli na rad dáždniky.
Tie podľa demonštrantov chránia pred účinkami paprikového spreja, ale menej už pred slzným plynom. Paprikový sprej spôsobuje, že po zásahu načas dobre nevidíte, čo znižuje schopnosť brániť sa.
Žiadajú ďalšie
New York Times napísal, že policajti začali demonštrantom dáždniky zabavovať a že organizátori protestov vyzývajú svojich priaznicov, aby im dodali nové.
Dáždniky sú tiež súčasťou nových návrhov loga protestov. "Z predmetu dennej potreby sa stal symbol odporu," povedal pre BBC hongkonský výtvarník Kacey Wong.
Názov Dáždniková revolúcia nie je nový. Podľa Guardianu sa tak hovorilo protestom v Lotyšsku, keď v roku 2007 ľudia zvrhli vládu. Bol november a celý mesiac mesiac silno pršalo.
Znepokojenie nad situáciou v Hongkongu vyslovil aj britský premiér David Cameron.
"Keď sme dosiahli dohodu s Čínou (o vrátení kolónie), súčasťou tejto dohody boli podrobnosti týkajúce dôležitosti zaistenia demokratickej budúcnosti hongkonskému ľudu," uviedol šéf britskej vlády. "Som hlboko znepokojený tým, čo sa deje a dúfam, že tento problém sa bude dať vyriešiť," povedal pre Sky News.