TEL AVIV. Stredozemné more je najnebezpečnejším miestom pre ľudí, ktorí utekajú zo svojej vlasti za vidinou lepšieho života vo vyspelej krajine.
Od januára tohto roka v jeho vodách zahynulo 3072 ľudí. Je to 75 percent z celkového počtu migrantov, čo zomreli na úteku. Stredozemné more využívajú ľudia a Afriky a niektorých blízkovýchodných krajín na cestu do Európy.
Medzinárodná organizácia pre migráciu, ktorá zverejnila tieto čísla, tvrdí, že počet obetí môže byť ešte vyšší. Nie všetky prípady sú totiž zdokumentované. "Niektorí experti uvádzajú, že na jedno mŕtve telo migranta objavené v mori, pripadajú dve, ktoré sa nikdy nenájdu," píše sa v správe.
V Stredozemnom mori ešte nikdy nezomrelo toľko utečencov ako tento rok. Priekupníci zneužívajú ekonomickú aj bezpečnostnú situáciu v Afrike aj na Blízkom východe, aby lákali ľudí na cestu za lepším. Mnohí ľudia utekajú aj v obavách pred perzekúciou.
K migrantom z Afriky sa tento rok výraznejšie pridali aj utečenci zo Sýrie, ale aj z pásma Gazy. Tí podľa organizácie tvorili podstatnú časť obetí potopenej lode pri pobreží Malty. Tam tento mesiac zahynulo okolo 500 ľudí. Loď údajne schválne potopili priekupníci, ktorým sa nepáčilo, že migranti odmietli nastúpiť na iné, nebezpečne vyzerajúce plavidlo.
Poplatky pre priekupníkov sa môžu vyšplhať na tisícky dolárov a často ide o celoživotné úspory celých rodín. Ľudia z Gazy napríklad na platby pre prevádzačov použili príspevky, čo dostali na opravu domov zničených izraelskými útokmi.
IOM tvrdí, že od roku 2000 zomrelo na celom svete pri úteku 40-tisíc migrantov. Viac ako polovica z nich smerovala do Európy, ktorú viaceré mimovládne organizácie kritizujú za jej nedostatočne solidárny postoj k migrantom, aj zle nastavenú migračnú politiku.
Nemožnosť imigrovať legálne vháňa ľudí do rúk priekupníkov. "Toto musíme zastaviť. Migranti nie sú zločinci, ale ľudské bytosti, ktoré si zaslúžia ochranu, pomoc a rešpekt," povedal šéf IOM Willam Lacy Swing.