HONGKONG. Tisíce Hongkončanov pokračovali v pondelok v okupovaní centra metropoly za vyššiu mieru demokracie.
Ešte v nedeľu proti nim polícia zakročila slzotvorným plynom a obuškami.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Miestna samospráva vyhlasuje, že poriadkové sily stiahla po tom, ako "do značnej miery obnovili pokoj v uliciach", demonštranti však zostávajú a zvažujú ďalší postup.
Dáždniková revolúcia
Protesty vypukli ešte v piatok večer, odkedy podľa organizátorov prilákali až 80-tisíc ľudí.
Nezávislý odhad nie je k dispozícii, situácia je však najvážnejšia od návratu Hongkongu pod čínsku správu v roku 1997.
Úrady po tri noci trvajúcich násilných stretoch vyzývajú demonštrantov, aby zachovali pokoj a čo najskôr sa rozišli.
Protesty v bývalej britskej kolónii vyvolalo rozhodnutie vlády v Pekingu povoliť účasť vo voľbách do hongkonských orgánov iba vopred schváleným kandidátom.
Najvyšší hongkonský predstaviteľ Leung Čchun-jing demonštrácie označil za ilegálne a požiadavky účastníkov odmietol.
V niektorých médiách sa medzitým začal objavovať výraz dáždniková revolúcia, keďže demonštranti používajú dáždniky aj na ochranu pred slzotvorným plynom.
Ide pritom podľa nich o jednu z najväčších výziev pre čínske komunistické vedenie od potlačenia protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja pred 25 rokmi.
Britská diplomacia demonštrácie podporila. Čína už skôr vydala vyhlásenie, že je proti tomu, aby vonkajšie sily podporovali "ilegálne hnutia" ako napríklad Okupujte centrum.
Banky zatvorili pobočky
Protesty podľa Reuters spôsobili pokles indexu hongkonskej burzy Hang Seng takmer o 2 percentá a kurz hongkonského dolára stlačili oproti americkému doláru na 6-mesačné minimum.
Viaceré veľké banky preventívne zatvorili svoje pobočky v centrálnom Hongkongu.
Patria medzi ne Bank of China, britské Standard Chartered a HSBC, singapurská DBS a americká Citigroup.
Celkovo bolo v oblasti protestov dočasne uzavretých 29 pobočiek 17 bánk, pričom ich vedenie navrhlo zamestnancom, aby radšej pracovali z domu, prípadne využili priestory bánk mimo zasiahnutej oblasti.
Podľa ratingovej agentúry Fitch Ratings by však protesty nemali "v krátkodobom horizonte" ovplyvniť úverovú dôveryhodnosť Hongkongu.
Situácia by sa zmenila, ak by masové protesty pokračovali dlhší čas a mali by negatívny vplyv na ekonomiku a finančnú stabilitu oblasti.
S tým však Fitch momentálne nepočíta.