MÓSUL, BRATISLAVA. Samíra Salíh Nuaímíová na Facebooku kritizovala, že militanti z organizácie Islamský štát ničili v obsadenom Mosule kresťanské aj moslimské pamiatky.
V meste žila a zasadzovala sa za dodržiavanie ľudských práv ešte skôr, ako islamisti druhé najväčšie iracké mesto v júni dobyli.
Našli si ju a ukázali, že obeťami verejných popráv sa podľa ich výkladu moslimského práva šaría môžu stať aj ženy.
Nuaímíovú zadržali 17. septembra. Päť dní ju mučili a potom ju „súd“ odsúdil na smrť.
Popravili ju v pondelok, z Facebooku zmizol aj jej profil.
Nihilizmus a zverstvá
Mósul
- Leží na území mesta Ninive, spomína sa aj v Biblii.
- Leží na obchodnej ceste z Mezopotámie do Európy.
- V 20. storočí v jeho okolí našli ropu.
- Mal dva milióny obyvateľov, teraz z neho ušli státisíce ľudí.
„Mučením a popravou bojovníčky za ľudské práva Islamský štát opäť ukázal svoju podstatu, v ktorej sa spájajú nenávisť, nihilizmus a zverstvá s absolútnou neúctou k ľudskej dôstojnosti,“ reagoval šéf misie OSN v Iraku Nikolaj Mladenov.
Mósul, ktorý doteraz nebol terčom bombardovania Islamského štátu, ktoré sa pred niekoľkými týždňami začalo v Iraku a v utorok aj v Sýrii, sa stal symbolom krutosti islamistov.
Donedávna bol známy ako mesto, kde spolu žili sunnitskí a šiitskí moslimovia, Kurdi, asýrski kresťania a jezídovia.
To už neplatí.
Už Saddám Husajn chcel z dvojmiliónového Mósulu urobiť čisto arabské mesto, teraz v tom pokračujú islamisti. Iných ľudí ako sunnitských Arabov vyhnali alebo zabili.
Oslobodenie je ďaleko
Mósul je pre Islamský štát východiskom na útoky proti autonómnemu Kurdistanu, Kurdi ho chcú preto oslobodiť.
Pomáha im americké a francúzske bombardovanie bojovníkov Islamského štátu, naspäť dobyli už sedem kresťanských dedín v okolí, útok na Mósul je zatiaľ v nedohľadne.
Problémom môže byť aj etnické zloženie mesta, keďže väčšinu tu majú Arabi. „Kurdské milície nemôžu dobyť arabský Mósul a Bagdad je príliš slabý na to, aby to zvládol sám. Americké vzdušné útoky sú v tomto nepodstatné,“ hovorí pre AFP Anthony Cordesman, analytik Centre pre strategické a medzinárodné štúdie.
„Ak sa Islamský štát nerozpadne sám, dobytie mesta bude trvať ešte niekoľko mesiacov. Vybudovanie irackých jednotiek potrvá nejaký čas,“ dodal.
Mósulčania tak len čakajú a dúfajú, že sa oslobodenia dožijú. „Veľmi sa mi uľavilo, keď sa som sa dopočul o začiatku náletov. Zažívame horor a dúfame, že potrestajú každého, kto týchto kriminálnikov podporuje,“ cituje AFP mosulského taxikára.
Iračania hlásia úspech
Iracké sily vo štvrtok informovali, že znovu dobyli dve oblasti v odľahlej západnej provincii Anbár, kde povstalci z IS držali posledný týždeň v obkľúčení dva vojenské tábory.
"Naše bezpečnostné sily, s podporou kmeňov a irackých lietadiel a vrtuľníkov, dokázali oslobodiť tábory v mestách Sidžír a Albú Isá," oznámil policajný šéf provincie.
Iracký vojak v stredu agentúru Reuters informoval, že približne 200 vojakov uviazlo v tábore v Albú Isá, pričom im už dochádzali zásoby potravín, vody a munície.
Povstalci z IS dobyli v nedeľu 21. septembra aj vojenskú základňu v meste Saklawíja, iba 50 kilometrov západne od metropoly Bagdad, a zabili alebo zajali tam 400 až 600 vojakov. Sidží sa nachádza neďaleko Saklawíje.
Vláda oznámila, že v súvislosti s incidentom v Saklawíji zatkla dvoch veliteľov za zanedbanie povinností. Udalosť zároveň odhalila slabé stránky armády.
Iracká armáda sa toto leto rozpadala v čase, keď Islamský štát obsadil približne tretinu krajiny. Cez provinciu Anbár vedie hlavná cesta spájajúca Sýriu a Irak.