Podľa kritikov sa však reálne veľa v ich ťažkom živote nezmenilo.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď v júni tohto roku prišiel Barack Obama s manželkou do malého mestečka Cannon Ball v rezervácii Siouxov, bola to veľká udalosť.
Dovtedy len traja úradujúci americkí prezidenti navštívili indiánsku rezerváciu, naposledy Bill Clinton.
„Dajme hlavy dokopy, aby sme vytvorili lepšie ekonomické príležitosti pre indiánsku komunitu,“ citoval Obama vtedy legendárneho náčelníka Siouxov Sediaceho býka, ktorému práve táto rezervácia bola domovom.
Prvý indiánsky prezident
Po takmer šiestich rokoch lídri pôvodných obyvateľov Spojených štátov chvália, ako sa Barack Obama o Indiánov zaujíma. Aspoň v porovnaní s jeho predchodcami.
Šéf rezervácie Cherokee Nation Bill John Baker v roku 2012 povedal, že Obama je „najlepším prezidentom pre Indiánov v histórii Spojených štátov“.
Ďalší dodávajú, že urobil viac pre komunitu ako všetci ostatní prezidenti dokopy, a objavil sa aj názor, že je vlastne „prvým indiánskym americkým prezidentom“.
To, že Obama berie problémy pôvodných obyvateľov Spojených štátov vážne, dokladuje aj správa, ktorú zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti v stredu.
Obamova vláda sa dohodla s najväčšou rezerváciou v krajine Navajo Nation, ktorú obývajú Indiáni kmeňa Navajov, že im v rámci mimosúdneho vyrovnania vyplatí rekordné odškodnenie 554 miliónov dolárov. Je to vôbec najviac, čo jeden kmeň dostal.
Mnohé kmene totiž žalovali americkú vládu za to, že