LONDÝN. Britský premiér David Cameron chce, aby sa Británia pripojila k útokom proti militantom Islamskému štátu v Iraku, o čo Londýn požiadala iracká vláda.
Požiadal o súhlas parlament, ten rozhodne v piatok.
Premiérov návrh má podporu všetkých troch hlavných strán, takže poslanci by ho mali schváliť bez problémov.
"To, čo robíme, je legálne a správne. Nezahŕňa to nasadenie britských pozemných jednotiek," povedal Cameron v New Yorku, kde sa zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN.
Francúzsko zvažuje, Benelux posiela lietadlá
Francúzska vláda zvažuje aj účasť na náletoch v Sýrii. Francúzske stíhačky vo štvrtok útočili na ciele islamistov v Iraku.
Podľa ministra obrany Jean-Yvesa Le Driana sa každý deň pýtajú, či je stratégia dostatočná. O ofenzíve budú vo štvrtok rokovať najvyšší predstavitelia francúzskej armády.
Zapojenie sa do bojov avizovala v stredu aj belgická vláda. Do Iraku a Sýrie vyšle šesť bojových lietadiel F-16, podobne ako Holandsko.
Po vyhlásení účasti holandských bojových lietadiel na boji proti džihádistom námestník premiéra Lodewijk Asscher povedal, že úloha Holandska v protiteroristickom boji prinesie so sebou riziko.
"Hrozba teroristického útoku v krajine je veľká, druhá najvyššia na štvorstupňovej stupnici," povedal Asscher.
V tejto súvislosti holandské ministerstvo obrany odporučilo svojim vojenským zamestnancom nenosiť vo verejnej doprave uniformu. V krajine sa totiž zvyšujú obavy zo zásahu radikálnych moslimov.
Británia chytá teroristov aj doma
V boji proti islamistom zakročila Británia aj na domácej pôde. Protiteroristická jednotka londýnskej Metropolitnej polície podnikla vo štvrtok rozsiahly zásah proti predpokladaným islamským militantom.
Zatkli deväť podozrivých, medzi ktorými je údajne aj známy radikálny duchovný Anjem Choudary, bývalý vodca zakázanej islamistickej organizácie al-Mudžahirún pôsobiacej v Británii, uviedla televízia Sky News.
Mužov zadržiavajú na policajných staniciach v centre Londýna.