Atény/Ankara/Brusel 26. novembra (TASR) - Z neochoty podporiť čo najskoršiu realizáciu plánu OSN na opätovné zjednotenie Cypru obvinila dnes grécka vláda Ankaru i lídrov cyperských Grékov.
Grécko i zástupcovia cyperských Grékov súhlasili so začatím rozhovorov o pláne OSN, zatiaľ čo Turecko a reprezentanti cyperských Turkov návrhy medzinárodného spoločenstva zatiaľ neschválili, hoci tak mali urobiť už do 18. novembra.
Líder tureckej komunity na Cypre Rauf Denktaš zdôvodnil svoje meškanie zotavovaním sa po srdcovej operácii, realizovanej na území USA. Nový premiér Turecka Abdallah Gül síce plán OSN privítal, ale dodnes ho oficiálne neakceptoval.
Podľa lídra tureckej parlamentnej opozície Deniza Bayakala bude v pláne OSN na znovuzjednotenie Cypru potrebné urobiť vážne a radikálne zmeny, aby ho mohla prijať aj Ankara. Pre Baykala a jeho spolupracovníkov je neprijateľné najmä spájanie cyperskej otázky s eventuálnym členstvom Turecka v Európskej únii. Opozičná CHP v tejto súvislosti vyzvala tureckú vládu, aby v záležitostiach Cypru naďalej plne podporovala politiku Raufa Denktaša.
Diplomati by zmluvu radi videli podpísanú ešte do summitu EÚ 12. decembra, na ktorom majú byť uzatvorené všetky prístupové rokovania s Cyprom. Komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen dnes pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) vyhlásil, že do kodanského summitu by zástupcovia cyperských Grékov a Turkov mali podpísať aspoň "principiálnu dohodu" o opätovnom zjednotení ich ostrova.
Podľa Verheugena Turci od medzinárodného spoločenstva nemôžu dostať lepší návrh, ako je plán OSN a tak by nemali zbytočne strácať čas, potrebný na dosiahnutie definitívnej dohody medzi obidvoma cyperskými komunitami.
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď Turci obsadili jeho severnú časť v reakcii na prevrat, ktorý dirigovala vtedajšia vládnuca vojenská junta v Grécku. Od roku 1960, keď sa vzťahy cyperských Grékov a Turkov zhoršili, dozerajú na prímerie na ostrove mierové sily OSN.
Plán OSN predpokladá znovuzjednotenie ostrova pod spoločnou vládou gréckej väčšiny a tureckej menšiny, ktoré by však vládli rovnakým dielom. Ostrovu by vládla šesťčlenná prezidentská rada a prezident by sa menil každých desať mesiacov.