Washington 26. novembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush chce, aby chudobné krajiny sveta medzi sebou súťažili o prostriedky z nového fondu zahraničnej pomoci vo výške päť miliárd dolárov demonštrovaním pokroku v boji proti korupcii a upevňovaním civilnej vlády. Informuje o tom dnešné vydanie novín New York Times.
Granty by boli poskytované jednotlivým krajinám tak ako vysokoškolské štipendiá, pričom úspešných uchádzačov by vyberal panel predstaviteľov na úrovni vlády a finančnú pomoc by udeľovala nová federálna agentúra, uvádza denník s odvolaním sa na zdroje Bieleho domu.
Vláda USA chce zvýšiť v priebehu troch rokov zahraničnú finančnú pomoc o päť miliárd dolárov, čo je nárast výšky pomoci v nevojenskej sfére o 50 percent.
Prostriedky budú navýšením k pomoci rozvojovým krajinám od Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID), ako aj k ďalším existujúcim formám pomoci.
Bushov plán, ktorý ešte musí schváliť Kongres, počíta s tvrdými podmienkami pre uchádzačov o prostriedky z nového balíka. Jednotlivé krajiny budú musieť jasne demonštrovať odhodlanie presadzovať vládu zákona a zdravú a transparentnú fiškálnu politiku.
O podiel z prvej časti prostriedkov sa budú podľa New York Times môcť uchádzať iba štáty s príjmom na obyvateľa nižším ako 1445 dolárov, čo je Svetovou bankou určená hranica chudoby. To by obmedzilo skupinu uchádzačov na krajiny Afriky a Latinskej Ameriky, spolu s Indiou.
Ak by Kongres schválil pomoc v plnej výške päť miliárd dolárov, hranica by sa zvýšila na 2975 dolárov. V kategórii uchádzačov by tak figurovali aj Filipíny a niektoré rýchlo sa vyvíjajúce ázijské štáty, ako je napríklad Thajsko.