Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
MOSKVA, PRAHA. „Hanba Židom!“ Aj také heslá zneli z tábora ruských nacionalistov a zástancov pripojenia východnej Ukrajiny k Rusku smerom k tým, ktorí držali nad hlavou heslá vyzývajúce na zastavenie vojny.
Desiatky tisíc ľudí vyšli v nedeľu na moskovský Pochod za mier - bola to najväčšia akcia ruskej opozície od protivládnych demonštrácií v roku 2012, ktorých účastníci protestovali proti režimu prezidenta Vladimira Putina.
Žiadna revolúcia V nedeľu sa ukázalo, že prinajmenšom časť obyvateľov ruských veľkých miest sa nezhoduje s imperiálnym nadšením väčšiny. Naopak. Na druhej strane o všeľudovom protivojnovom hnutí sa rozhodne hovoriť nedá.
Podľa polície bolo na moskovskom pochode zhruba 10-tisíc ľudí. Novinári napočítali väčšinou okolo 20- až 30-tisíc osôb.
Pochod za mier sa nekonal len v Moskve, kde bol jednoznačne najpočetnejší. Aj inde sa opoziční aktivisti snažili dokázať, že ruská opozícia nie je „na dne“. Tento cieľ sa podarilo splniť len čiastočne a nie všade.
Navyše nie všade úrady mierovú akciu povolili, ako napríklad v druhom najväčšom meste Petrohrade.
Organizátori z koalície Demokratický Petrohrad sa nevzdali a vyzvali občanov, aby sa len prechádzali po uliciach a nakoniec sa zišli na akomsi ľudovom zhromaždení pri Kazanskom chráme.
Прости, Украина! #НетВойне #МаршМира ☮ pic.twitter.com/Ol5XrBleLu
— Марш Мира (@marshmira) September 21, 2014 Žltomodrí Takáto forma nevyžaduje predbežný úradný súhlas. Výzvu vypočuli asi dve tisícky ľudí, niektorí prišli so žltými kvetmi vo farbách ukrajinskej vlajky.
Na uliciach sa však objavilo aj niekoľko ľudí s vlajkami takzvaného Novoruska, ako Kremeľ nazýva región Donbasu a časť juhovýchodnej Ukrajiny.
Ešte pred začatím väčších bitiek zasiahla polícia, ktorá zadržala niekoľko ľudí z oboch táborov. V Jekaterinburgu si policajti odviedli pre istotu hlavnú organizátorku.
Na Ukrajine nedeľňajšie mierové akcie v Rusku sledovali s rovnakou pozornosťou ako vývoj na fronte.
„Všetci, ktorí dnes v Rusku vyrazili na Pochod za mier, sú naši bratia a sestry,“ napísal na sociálnych sieťach ukrajinský politológ Alexej Golobuckij.
Ani Ukrajinci však nedokázali skryť sklamanie z pomerne vlažného protivojnového protestu.
Slabých päť percent Ruskí sociológovia potvrdzujú, že opozíciu teraz v Rusku bezvýhradne podporuje len päť percent ľudí. Ruský prezident sa naopak od anexie Krymu v marci výrazne posilnil.
Oveľa viac ako pochod za mier muselo Kremeľ rozladiť vyhlásenie Michaila Chodorkovského, jeho najviditeľnejšieho kritika, ktorého vlani prepustil z väzenia.
Ten pripustil zo svojho švajčiarskeho exilu, že by kandidoval v prezidentských voľbách a spustil občianske hnutie Otvorené Rusko.
Podľa právnych expertov citovaných agentúrou Interfax sa však najmenej desať rokov po lanskom omilostení Putinom nebude môcť uchádzať o volenú funkciu.
Väčšina účastníkov pochodu v nedeľu zdôrazňovala, že nevyšla von kvôli opozičným lídrom, ale z rovnakého dôvodu ako ruský publicista Lev Rubinštejn: „Pretože mier je lepší ako vojna a život lepší ako smrť.“
Záznam Rádia Sloboda