Belehrad 29. júna (TASR) - Juhoslovanský premiér Zoran Žižič dnes podal demisiu. Odstúpením z funkcie reagoval na odovzdanie bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča haagskemu tribunálu OSN. Toto rozhodnutie znamená automaticky pád koaličnej zväzovej vlády tvorenej zástupcami Demokratickej opozície Srbska (DOS) a čiernohorskej Socialistickej ľudovej strany (SNP), ktorá Žižiča na post nominovala.
SNP, bývalý Miloševičov spojenec, vystupovala proti vydaniu Miloševiča do Haagu a jeho transfer odsúdila ako protiústavný krok.
Žižič podanie demisie oznámil na stretnutí s juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom po mimoriadnom zasadaní kabinetu. Spolu so Žižičom odstúpili aj všetci ministri za SNP.
Žižič DOS obvinil z porušenia koaličnej dohody, ktorá v otázke spolupráce s ICTY predpokladá dodržiavanie ústavy a zákonov. Ako dodal, nemôže a podieľať na "akciách, ktoré nerešpektujú zákony".
Podľa Žižiča jeho odstúpenie neohrozuje existenciu Juhoslávie, pripustil však, že krajina sa nachádza v predštádiu rozkladu. Z tohto dôvodu vyzval Koštunicu, aby urobil všetko pre zachovanie federácie.
Koštunica o situácii, ktorá vznikla po vydaní Miloševiča do Haagu, rokoval aj s predstaviteľmi armády. Vo vyhlásení prezidentskej kancelárie vydanom po tomto stretnutí Koštunica zdôraznil, že krízu treba vyriešiť "politickými prostriedkami".
Koštunica vo štvrtok ostro odsúdil vydanie Miloševiča, ku ktorému došlo na základe rozhodnutia srbskej vlády a označil ho za protiústavné a nezákonné, "zbytočné, nepremyslené a unáhlené".
Prezidentova Demokratická strana Srbska (DSS) dnes oznámila, že vystupuje z poslaneckého klubu DOS v srbskom parlamente a zakladá vlastnú frakciu. DSS zároveň zdôraznila, že spoluprácu v rámci 18-člennej koalície, ktorá koncom minulého roka Miloševiča spoločne porazila, úplne neprerušuje.
Podľa juhoslovanskej ústavy, ak je zväzovým prezidentom Srb, post premiéra musí obsadiť Čiernohorec. SNP v septembrových parlamentných voľbách získala v menšej z dvoch zväzových republík takmer všetky hlasy, keďže v Čiernej Hore vládnuce protimiloševičovské strany voľby bojkotovali.