Gaza je po izraelských útokoch v troskách. Financie na obnovu poskytnú Saudská Arábia či Turecko.
GAZA. Na lodi prevážajúcej utečencov, ktorú minulý týždeň pri Malte zámerne potopili prevádzači a zabili tak od dvesto do päťsto ľudí, boli prevažne Palestínčania z Gazy.
Tvrdia to palestínski muži, ktorým sa podarilo prežiť.
Podľa nich prevádzači potopili loď preto, lebo migranti odmietli prestúpiť na iné plavidlo, ktoré sa im nezdalo bezpečné.
Ako prejsť cez hranice
Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že to ukazuje, v akej zúfalej situácii sú obyvatelia Gazy. Tá je po 50 dňoch izraelských útokov v troskách a nezdá sa, že by sa čoskoro zrušila čiastočná blokáda pásma, ktorá znemožňuje slobodný pohyb.
Medzi utečencami z Gazy boli ľudia, čo použili finančnú pomoc na obnovu svojich domovov na to, aby zaplatili prevádzačom. Izraelský denník Haarec napísal, že tí si pýtajú od dvetisíc do štyritisíc dolárov.
Utečencov z Gazy vyvedú buď cez tunely medzi pásmom a Egyptom, z čoho má zisk aj hnutie Hamas, alebo im vybavia falošné lekárske potvrdenie o potrebe liečby v Egypte, čo im umožní prechod do Egypta cez hraničný priechod Rafah. Ten má obmedzenú prevádzku a vybavuje len humanitárne prípady.
Bez práce a perspektívy
Egypt je východiskovým bodom pre mnohých utečencov smerujúcich do Európy, v posledných týždňoch zaznamenáva silný nárast Palestínčanov.
Agentúra AP sa rozprávala s rodinami viacerých z nich. Hovorili, že utekajú pred zlou ekonomickou situáciou.
V Gaze sú bez práce dve tretiny mladých do 30 rokov, za posledných šesť rokov tam boli tri veľké a ničivé operácie izraelskej armády a perspektíva takmer neexistuje.
Ľudia hovoria, že ani posledná tragédia ich neodradí od pokusov utiecť z pásma.
Pomoc chcú od darcov
Pomôcť zničenému územiu chcú aj ostatné krajiny Blízkeho východu. Saudská Arábia prisľúbila na rekonštrukciu Pásma Gazy päťsto miliónov dolárov.
Palestínsky premiér Ramí al-Hamdalláh vo štvrtok odhadol náklady na rekonštrukciu oblasti na štyri miliardy dolárov na nasledujúce tri roky.
Palestínčania dúfajú, že tieto financie získajú na októbrovej darcovskej konferencii v Káhire. Pomoc Pásmu Gazy už prisľúbili okrem Saudskej Arábie aj Turecko, Katar, Európska únia a Spojené štáty.