WASHINGTON. Snemovňa reprezentantov schválila plán prezidenta Baracka Obamu na podporu a výcvik sýrskej opozície.
Bude stáť 500 miliónov dolárov. Očakáva sa, že prezidenta podporí aj Senát.
Schválenie pomoci je súčasťou prezidentovej stratégie boja proti islamistom z Islamského štátu (IS), ktorí ovládajú veľké časti Sýrie a Iraku. Američania už v Iraku bombardujú ich pozície a sú pripravení urobiť to isté aj v Sýrii.
Obvinenia z pomalej reakcie
IS medzitým zverejnila video, ktoré má byť odpoveďou na Obamovu stratégiu aj budovanie medzinárodnej koalície.
Nahrávka v štýle traileru na hollywoodsky akčný film vystríha Obamu pred útokom na Biely dom a zabíjaním amerických vojakov. Cituje tiež prezidentov výrok, že americké bojové jednotky sa už nevrátia do Iraku.
To nemusí byť celkom pravda. Generál Martin Dempsey, šéf amerického zboru náčelníkov ozbrojených síl, v Senáte povedal, že nemôže vylúčiť, že by prezidentovi Obamovi mohol navrhnúť aj vyslanie pozemných síl do Iraku. To v prípade, ak by nezaberali letecké operácie, ktoré už teraz viacerí odborníci považujú za nedostatočné.
Biely dom však nateraz odmieta o takej možnosti hovoriť. Obamova prezidentská kandidatúra aj následná zahraničná politika boli do veľkej miery postavené na sľuboch, že ukončí americkú vojenskú angažovanosť v Iraku.
Hoci Snemovňa reprezentantov ovládaná republikánmi prezidenta podporila, objavili sa aj výhrady.
Viacerí republikáni ho obviňujú z nedostatočnej razantnosti a pomalej reakcie na nástup IS, ktorý od júna tohto roka zásadne zmenil pomery na celom Blízkom východe.
Kerry: Koalícia sa zväčšuje
Medzinárodná koalícia, ktorú zostavujú Spojené štáty na boj proti Islamskému štátu (IS), stále narastá. Oznámil to v stredu šéf americkej diplomacie John Kerry, ktorého citovala agentúra DPA.
K tejto protiteroristickej koalícii sa pridalo už viac než 50 krajín. Momentálne sa rozhoduje o konkrétnej úlohe tej-ktorej krajiny, povedal Kerry pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy.
"USA do toho nepôjdu samé," zdôraznil.
Viac detailov o koalícii bude zverejnených na zasadaní Valného zhromaždenia OSN tento a budúci týždeň, keď sa jednotlivé štáty vyjadria ku svojim prideleným úlohám, pripomenul americký minister zahraničných vecí.
Iránsky prezident Hassan Rúhání zase v stredu skritizoval Islamský štát, ktorý podľa neho popravovaním nevinných ľudí "zabíja celé ľudstvo". Uviedol to v rozhovore pre americkú televíznu stanicu NBC News.
"Z pohľadu islamských zásad a kultúry je zabíjanie nevinných ľudí to isté, ako zabíjanie celého ľudstva," uviedla hlava islamskej republiky. "A preto vraždenie a stínanie hláv nevinným ľuďom je hanebné a vyvoláva obavy... z pohľadu celého ľudstva," dodal prezident.